GW: Amerykańskie lasy są spalane w europejskich elektrowniach

22 sierpnia 2016, 08:00 Alert
Lasy państwowe
Fot. Lasy Państwowe

Jak poinformował serwis „Wyborcza.biz”, z raportu firmy doradczej COWI przygotowanego na zlecenie Komisji Europejskiej wynika, że w ciągu ostatnich trzech lat eksport pelletu z USA do Europy zwiększył się dwukrotnie. Rocznie w Europie spala się 5 mln ton pelletu pochodzącego z USA. Prawie połowa eksportowana jest do Wielkiej Brytanii, 19 proc. do Belgii, a po 6-7 proc. do Danii i Holandii.

Prawie cały pellet kupowany przez Wielką Brytanię spalany jest w elektrowni Drax – największej elektrowni węglowej na Wyspach. W 50 proc. spala ona biomasę – informuje Wyborcza.biz. Według serwisu najwięcej pelletu pochodzi z ze stanów znajdujących się na południowym wschodzie USA. Na obszarze od Missisipi, przez Alabamę, Georgię, aż po Karolinę Północną 86 proc. lasów należy do firm prywatnych. Amerykańska średnia w tym zakresie to 56 proc.

W konsekwencji raportu COWI niektóre organizacje ekologiczne zgłaszają postulat wprowadzenia kwot na import pelletu do Europy lub zakaz jego wwozu, co jest formalnie niemożliwe ze względu na zasady obowiązujące członków Światowej Organizacji Handlu – czytamy w serwisie Wyborcza.biz.

Wyborcza.biz/CIRE.pl