GW: Rosja i Japonia rozważają szerszą współpracę w energetyce

19 grudnia 2016, 09:30 Alert

Jak podała Wyborcza.biz, po spotkaniu 16 grudnia prezydenta Rosji Władimira Putina z premierem Japonii Shinzo Abe poinformowano, że oba państwa będą ściśle współpracować w obszarze gazownictwa i planują budowę gazociągu między Sachalin a japońską wyspą Hokkaido.

W czasie wizyty Putina w Japonii podpisano łącznie 68 porozumień, które już wkrótce mogą zapewnić Rosji znaczący dostęp do japońskich pieniędzy i technologii gazowniczych. Rosnieft podpisał firmami Marubeni i Mitsubishi Heavy Industries umowę o przygotowaniu zakładów gazowo-chemicznych na Dalekim Wschodzie Rosji. Z firmami paliwowymi Inopex i JOGMEC ustalił warunki współpracy przy eksploatacji podmorskich złóż gazu i ropy naftowej u wybrzeży Rosji. Z Marubeni, Mitsui i Mitsubishi podpisał natomiast list intencyjny w sprawie budowy na Syberii nowych zakładów do skraplania gazu Arctic LNG 2, których wartość szacowana jest na 40 mld dol. – czytamy w serwisie Wyborcza.biz.

Z kolei Gazprom podpisał umowę kredytową z konsorcjum banków japońskich Mizuho i Sumitomo Mitsui i amerykańskiego JP Morgan.

Gazeta Wyborcza/CIRE