Hakerzy z Rosji ponownie atakują konta niemieckich polityków

30 listopada 2018, 13:00 Alert
Hakowanie komputera
(fot. Pixabay)

Rosyjska grupa hakerów ,,Snake” prawdopodobnie włamała się na konta e-mail kilku niemieckich urzędników. Atak został wykryty rok po tym, jak rzekomo hakerzy uzyskali dostęp do niemieckiej sieci rządowej.

Jak poinformował Der Spiegel niemieckie służby bezpieczeństwa odkryły atak na konta e-mailowe niektórych polityków, żołnierzy oraz kilku ambasad. Według gazety ataki zostały zidentyfikowane 14 listopada.

W rozmowie z gazetą przedstawiciel Federalnego Urzędu Ochrony Konstytucji poinformował, że za atakiem stoi rosyjska grupa hakerów ,,Snake”, ale nie wiadomo, czy doszło do kradzieży danych. Służby są przekonane, że dostęp do niemieckiej sieci rządowej uzyskali oni w grudniu 2017 roku, a sama grupa jest powiązana z rosyjskim wywiadem.

To nie pierwszy przypadek, gdy mający związek z Rosją hakerzy oskarżani są o ataki na niemieckie sieci informatyczne. Inną, rosyjską grupę hakerów APT28, znaną również jako Fancy Bear uznano za prawdopodobne źródło ataków na niemiecki parlament w 2015 roku, a także na NATO i serwery rządowe w kilku państwach w Europie Środkowo-Wschodniej. W sierpniu 2016 roku byli podejrzewani o atak na komputery członków niemieckich partii politycznych. Według informacji niemieckich mediów prawdopodobnie APT28 jest powiązana z rosyjskim wywiadem. Moskwa wielokrotnie zaprzeczała swojemu zaangażowaniu w cyberataki.

Deutsche Welle/Piotr Stępiński