Halliburton przekaże Ukraińcom technologie łupkowe

6 czerwca 2019, 07:00 Alert

Ukraińskie Naftogaz i Ukrgazwydobuwania (UGV) podpisały memorandum o porozumieniu z amerykańskim Halliburtonem w celu dalszego wzmocnienia współpracy w zakresie świadczenia usług naftowych i gazowych w celu rozwoju eksploatacji złóż węglowodorów na Ukrainie.

Dokument podpisali Andrij Kobolew, prezes Naftogazu, Andrew Faworow, członek zarządu, pełniący obowiązki prezesa zarządu UGV oraz Joe Rainey, prezes wschodniej półkuli w Halliburton.

W ramach memorandum UGV i Halliburton chcą zastosować zaawansowane technologie wiercenia, operacji obróbki, cementowania, szczelinowania hydraulicznego, stymulacji formacji i modelowania 3D, a także dostarczania zaawansowanych urządzeń i rozwiązań programowych w celu zwiększenia wielkość ukraińskiej produkcji gazu na polach UGV.

Firmy ogłosiły też wspólne osiągnięcie – zintegrowaną umowę serwisową „pod klucz” na potrzeby wiercenia bocznego na 26 odwiertach. UGV szacuje ponad 2 mld m sześc. dodatkowego wydobycia w ciągu 10 lat w wyniku powrotu do prac. Całkowita wartość kontraktu Sidetrack wynosi około 2,6 mld UAH.

UGV z powodzeniem współpracuje z Halliburton od ponad 1,5 roku. Umowa na zakup oprogramowania Halliburton Landmark została podpisana w listopadzie 2017 roku. Następnie firmy podpisały umowę o świadczeniu wielu usług w październiku 2018 roku. Dawała ona dostęp do leasingu narzędzi wiertniczych, zakupu wierteł i usług inżynieryjnych, itp. Ta współpraca umożliwiła UGV modernizację technologiczną i zwiększenie wydobycia gazu.

Naftogaz, UGV i Halliburton uważają, że ich strategiczna współpraca będzie miała kluczowe znaczenie dla rozwoju rynku usług naftowych na Ukrainie i osiągnięcia niezależności energetycznej przez ten kraj.

Naftogaz/Michał Perzyński