EnergetykaGaz.Wszystko

Hanas: Trudno porównywać polski i amerykański rynek gazu z łupków

– Różnice w uwarunkowaniach gospodarczych i politycznych, cechujących oba rynki powodują, że rozwój sektora gazu naturalnego w Polsce nie będzie tak dynamiczny, jak w USA – pisze  w artykule, opublikowanym w najnowszym numerze tygodnika “Gazeta Finansowa” mec. Igor Hanas z kancelarii Squire Sanders Święcicki Krześniak sp. k.

Prawnik podkreśla, że zamiana struktury wydobycia surowców energetycznych i uzyskanie przez Stany Zjednoczone niezależności w tym obszarze zajęło niemal 15 lat – proces wydobycia gazu z łupków na skalę przemysłową rozpoczął się przed rokiem 2000.

Hanas wskazuje, że w ciągu stu lat intensywnego rozwoju amerykańskiego sektora ropy i gazu wykonano kilkanaście tysięcy odwiertów, które są teraz źródłem informacji, ułatwiającym poszukiwanie i eksploatację złóż gazu z łupków. Polska nie posiada takiej bazy informacyjnej.

– W Polsce nie mamy potencjału w postaci parku maszynowego i infrastruktury gazowej. Do ich zbudowania niezbędny jest czas, pieniądze i sprzyjające uwarunkowania prawno-gospodarcze – pisze Igor Hanas.

Autor podkreśla, że w USA właściciel ziemi partycypuje w zyskach z wydobycia kopalin, występujących pod jego gruntem, natomiast w Polsce, podobnie jak w innych krajach Europy, kopaliny są dobrem narodowym, a rolnik może zostać nawet wywłaszczony z ziemi.

– Dlatego trudno dziwić się negatywnemu nastawieniu społeczności lokalnych do prac poszukiwawczych, prowadzonych w pobliżu ich gospodarstw. Zwieńczone sukcesem poszukiwania gazu dla nich samych oznaczać mogą porażkę – pisze Hanas.

Mecenas ocenia, że Unia Europejska nie może zabronić wydobycia kopalin na terytoriach państw członkowskich, jednak może, poprzez odpowiednią legislację, skutecznie zniechęcić potencjalnych inwestorów do rozpoczęcia prac.


Powiązane artykuły

tankowiec VILAMOURA, zdjęcie: vesselfinder.com

Tankowiec z milionem baryłek ropy eksplodował u wybrzeży Libii

Tankowiec Vilamoura, który przewoził milion baryłek ropy i wcześniej zawijał do rosyjskich portów, eksplodował u wybrzeży Libii. To kolejny z...
Gazprom. Źródło: Flickr

Plan Putina na ratowanie gospodarki: zabrać innym, dać Gazpromowi

Rosyjski koncern, obłożony zachodnimi sankcjami, doświadcza strat finansowych. W 2023 roku poniósł pierwszą roczną stratę od 20 lat, zdaniem ekspertów...

Orlen oferuje 25 procent rabatu na ładowanie elektryka

Koncern poinformował o promocji, jaką uruchomił dla użytkowników aplikacji Orlen Charge. Przez najbliższe dwa miesiące będą mogli skorzystać z rabatu...

Udostępnij:

Facebook X X X