EnergetykaRopa

Hansen: Rynek ocenia skutki Huraganu Harvey

Huragan Harvey

Huragan Harvey uderzył w południową część USA (fot. Flickr/The National Guard)

– Skutki Huraganu Harvey wpłynęły na rynek surowców energetycznych. Rafinerie w Europie i Azji chcą wykorzystać problemy w USA i zwiększają swoją aktywność – pisze Ole Hansen, szef działu strategii rynków towarowych, Saxo Bank.

Texas jest ważnym globalnym centrum rafineryjnym – dlatego wstrzymanie produkcji w tym regionie silnie wpłynęło na cały globalny rynek energii. Z powodu ograniczenia mocy rafineryjnych o około jedną czwartą oraz zamknięcia portów, import i eksport ropy i produktów ropopochodnych niemal się zatrzymał. Dodatkowo, zamknięte zostały rurociągi przesyłające olej napędowy i benzynę do centrum przeładunkowego w Nowym Jorku, ponieważ wstrzymano przesył z największych rafinerii w rejonie zatoki.

W rezultacie, ceny benzyny i produktów ropopochodnych wzrosły, podczas gdy notowania ropy naftowej spadły z powodu niższego popytu rafinerii.

Obecnie kluczowym czynnikiem dla globalnego rynku towarów jest huragan, który nawiedził Teksas – spowodował on przede wszystkim wstrzymanie prac rafinerii oraz najważniejszych rurociągów przesyłających surowiec.

Wrześniowy kontrakt benzyny RBOB wzrósł o niemal jedną trzecią w ciągu czterech dni, lecz ceny ropy naftowej spadły z powodu znacznego spadku popytu ze strony rafinerii. Odbicie notowań może zająć kilka tygodni – na początku do rafinerii muszą wrócić wszyscy pracownicy, spośród których wielu prawdopodobnie straciło swoje domy i środki transportu. Według wstępnych szacunków, huragan mógł zniszczyć do jednego miliona pojazdów na wybrzeżu Teksasu. Następnie lokalne władze będą musiały ocenić szkody, naprawić zniszczenia oraz otworzyć ponownie rurociągi i porty.

W tym okresie globalne ceny produktów rafinowanych pozostaną wspierane. Próbując wykorzystać sytuację w USA, rafinerie w Europie i Azji zwiększają swoje obroty, co powinno wspierać notowania tych produktów w tych regionach.

Znajdujemy się obecnie w okresie, w którym dochodzi do sezonowej obniżki popytu oraz spadków cen. Mimo to, z powodu zastoju w rafineriach, cena benzyny wzrosła do $2,52/galon, do najwyższego poziomu od dwóch lat.

Źródło: Saxo Bank

Z innych wiadomości, EIA obniżyła prognozę dotyczącą produkcji ropy w czerwcu do 9,1 miliona baryłek dziennie – jest to poziom o 241.000 baryłek dziennie niższy niż wskazywały cotygodniowe prognozy. Fakt, że producenci OPEC w większej skali ograniczyli produkcję zgodnie ze wcześniejszymi ustaleniami to kolejny pozytywny dla rynku czynnik, choć na razie nie został on w pełni spostrzeżony z powodu uwagi skierowanej ku skutkom Huraganu Harvey.

W maju i czerwcu zdecydowany wzrost produkcji w Libii stał za silną wyprzedażą na rynku ropy. Jednak w ostatnim tygodniu podaż w Libii obniżyła się o 300.000 baryłek dziennie. Jednak wpływ tej obniżki został ograniczony przez silny spadek popytu na surowiec.

CIRE.PL


Powiązane artykuły

Gazprom zaciera ręce. Holandia pozwala mu odzyskać zamrożone aktywa

Sąd Okręgowy w Hadze uchylił nakaz zajęcia aktywów dwóch spółek kontrolowanych przez Gazprom. Rosyjski gigant energetyczny odzyskał swoje udziały z...

Wielka Brytania daje zielone światło nowemu atomowi. Czekał na to 15 lat

Elektrownia jądrowa Sizewell C otrzymała decyzje inwestycyjną. Projekt otrzymał zagwarantowane finansowanie, w które zaangażował się rząd, kończą 15-letnie starania. Sizewell...

Giganci energetyczni odwracają się od grupy promującej net-zero

Shell, wraz z dwiema innymi firmami, opuściły grupę powołaną przez SBTi i pracującą nad nowym standardem dla branży wydobywczej, zmierzającym...

Udostępnij:

Facebook X X X