Gabriel Gorbačevski, attaché ds. energii republiki litewskiej w Polsce, poinformował, że Harmony Link, kabel stałoprądowy HVDC między Polską a Litwą, zostanie poprowadzony lądem, aby nie przekroczyć zakładanego budżetu. Wersja lądowa za 700 milionów euro ma być gotowa w 2030 roku.
– Projekt Harmony Link jest już po prefeasibility study (studium analiz możliwych wariantów projektu – przyp. red.), które potwierdza wszystkie atuty połączenia lądowego. Teraz będziemy składali wniosek o dofinansowanie przy zmianie projektu z morskiego na lądowy. Chcemy to zrobić do sierpnia 2024 roku. Gdy będziemy mieli zmienione dofinansowanie w wysokości 500 milionów euro (75 procent całego projektu), myślę, że połączenie będzie gotowe w 2030 roku – poinformował Gabriel Gorbačevski, attaché ds. energii republiki litewskiej w Polsce, podczas Ogólnopolskiego Szczytu Energetycznego w Gdańsku.
– Harmony Link to część wielkiego projektu synchronizacji sieci państw bałtyckich z Europą Kontynentalną. Sama synchronizacja odbywa się lepiej niż zakładaliśmy a w zeszłym roku po wyzwaniach geopolitycznych i przeliczeniach technicznych stwierdzamy, że synchronizacja odbędzie się w lutym 2025 roku – podkreślił Gabriel Gorbačevski.
– W przyszłości Litwa widzi szansę, aby transportować energię odnawialną do Europy, w tym przede wszystkim Polski. Litwini mają bardzo duży potencjał i sporo miejsca do budowy OZE, tj. głównie energetyki wiatrowej. Dlatego Harmony Link jest bardzo ważny żeby bilansować, ale również w przyszłości, aby eksportować energię do Europy Centralnej. Polska będzie pierwszym kierunkiem – dodał Gabriel Gorbačevski.
Harmony Link to projekt międzysystemowego połączenia między Litwą i Polską. Ma umożliwić wymianę energii elektrycznej na odcinku stacji elektroenergetycznej Żarnowiec na Pomorzu ze stacją Darbėnai na Litwie.
Jędrzej Stachura
Polska i Litwa walczą o środki unijne na Harmony Link uderzony wojną na Ukrainie