Herman: W tym lub przyszłym roku w Polsce może zabraknąć węgla

12 maja 2017, 10:30 Energetyka
Górnictwo, węgiel

Podczas panelu pt: energetyka oparta na węglu odbywającego się na Europejskim Kongresie Gospodarczym prezes zarządu PG Silesia Michał Herman ostrzegł, że w tym lub w przyszłym roku Polsce grozi niedobór węgla energetycznego.

– W tym lub w 2018 roku zabraknie węgla przez niedoinwestowanie w poprzednich latach – powiedział gość konferencji. – W ostatnich latach spółki cięły koszty. Ostatnie cztery lata kryzysu są widoczne – dodał.

Herman zastrzegł, że nie pozwala to szacować ile węgla będzie wydobywane w Polsce w 2030 roku, do kiedy rozpisana jest strategia Polskiej Grupy Górniczej odpowiedzialnej za wydobycie z państwowych kopalni. – W życiu nie widziałem prognozy która w ciągu kilku lat by się sprawdziła – zastrzegł. Według niego decydującymi czynnikami będą efektywność elektrowni węglowych i ilość nowych kopalni.

– Zapotrzebowanie na węgiel w Polsce będzie rosło, ale na węgiel najwyższej jakości –dodał prezes PGG Tomasz Rogala. – Zużycie węgla będzie funkcją regulacji przyjmowanej przez kraje unijne – przekonywał dr Janusz Steinhoff, były wicepremier i minister gospodarki. – Nie wiemy przez to jaki będzie miks energetyczny w przyszłości.

Węgiel na EKG 2017. Czy i jak zwiększać wydobycie?