Hitachi ABB Power Grids podłączy do sieci największą morską farmę wiatrową na świecie

17 lutego 2021, 16:45 Alert
Morska farma wiatrowa. Fot. Hitachi ABB Power Grids
Morska farma wiatrowa. Fot. Hitachi ABB Power Grids

Firma Hitachi ABB Power Grids ogłosiła dziś, że zdobyła kolejne duże zamówienie od Dogger Bank Wind Farm na podłączenie trzeciego łącza przesyłowego z największej na świecie morskiej farmy wiatrowej oddalonej o ponad 130 km od lądu Wielkiej Brytanii.

Farma wiatrowa Dogger Bank

Farma wiatrowa Dogger Bank na Morzu Północnym będzie miała łączną zainstalowaną moc 3,6 GW, co wystarczy do zasilenia sześciu milionów brytyjskich domów.* To nowe zamówienie rozszerza trwającą budowę farm Dogger Bank A i B o etap C.1 Kontrakt ten jest uzależniony od zamknięcia finansowego trzeciego etapu farmy wiatrowej Dogger Bank, które jest obecnie przewidywane na koniec 2021 roku.

Farma wiatrowa Dogger Bank została zbudowana jako joint venture pomiędzy SSE Renewables i Equinor (50:50). Firma Eni obejmie 20 procent udziałów w dwóch pierwszych etapach, pod warunkiem uzyskania zgód organów regulacyjnych i kredytodawców na jej przystąpienie do joint venture, co ma nastąpić na początku 2021 roku. Farma wiatrowa Dogger Bank znacząco przyczyni się do realizacji celów rządu brytyjskiego, polegających na pozyskaniu do 40 GW mocy z morskiej energetyki wiatrowej i zmniejszeniu emisji o 68 procent do 2030 roku.

– Wspólnie z klientami i partnerami odgrywamy kluczową rolę w przyspieszeniu transformacji energetycznej – powiedział Niklas Persson, dyrektor zarządzający jednostki biznesowej Stacji i Systemów Elektroenergetycznych w Hitachi ABB Power Grids. – Technologia HVDC w znacznym stopniu przyczynia się do osiągnięcia neutralnej pod względem emisji dwutlenku węgla przyszłości energetycznej, umożliwiając integrację energii odnawialnej wytwarzanej na dużą skalę i dużą odległość – dodał. – Fakt, że zostaliśmy wybrani po raz kolejny, podkreśla zaufanie naszych klientów do naszych światowej klasy kompetencji i możliwości dostaw.

– Potwierdzenie naszej współpracy z Hitachi ABB Power Grids przy wszystkich trzech etapach budowy farmy wiatrowej Dogger Bank to kolejny ważny kamień milowy dla naszego przełomowego na skalę światową rozwoju – powiedział Steve Wilson, dyrektor projektu farmy wiatrowej Dogger Bank. – Kompleksowa współpraca umożliwi nam osiągnięcie optymalnej wydajności podczas projektowania, zaopatrzenia i prac budowlanych, natomiast wykorzystanie wiodącej na rynku technologii HVDC zapewni wydajny i niezawodny przesył energii odnawialnej dla sześciu milionów gospodarstw domowych w Wielkiej Brytanii, gdy wszystkie komponenty farmy wiatrowej zaczną działać w wymaganym czasie.

– To ważny kamień milowy dla farmy wiatrowej Dogger Bank – powiedział Halfdan Brustad, wiceprezes ds. Dogger Bank w Equinor. – Wykorzystanie technologii HVDC jest korzystnym rozwiązaniem dla morskiej energetyki wiatrowej przy dużej odległości od brzegu i będzie to pierwsze rozwiązanie off-shore HVDC w Wielkiej Brytanii, otwierające nowe rynki i możliwości. Wybór Hitachi ABB Power Grids to przykład współpracy międzybranżowej, która pozwoli na wykorzystanie najlepszej wiedzy specjalistycznej w celu pomyślnej realizacji projektu Dogger Bank.

Hitachi Abb Power Grids/Michał Perzyński