Ukraina zatwierdziła plan podziału Naftogazu

4 lipca 2016, 06:45 Alert

(ZN.ua/RIA Novosti/Piotr Stępiński)

Jak poinformował portal Zn.ua, na posiedzeniu z 1 lipca 2016 roku, rząd Ukrainy zatwierdził plan restrukturyzacji Naftogazu. Postanowiono o wydzieleniu osobnych podmiotów odpowiedzialnych za przesył oraz magazynowanie gazu. 

Podczas dyskusji minister rozwoju gospodarczego oraz handlu Stepan Kubin stwierdził również, że postanowienie wprowadza zmiany w wyborze członków rad nadzorczych. Zgodnie ze zmianami zaproponowanymi przez ministerstwo, Naftogaz będzie zatwierdzał kandydatury spośród osób niezaangażowanych w działalność w obszarze wydobycia oraz przesyłu gazu.

Przypomnijmy, że 29 czerwca w wywiadzie dla agencji Ukrinform premier Ukrainy, Wołodymyr Hrosjman mówił, że w ciągu najbliższych dni dojdzie do podziału Naftogazu. – W ciągu kilku zbliżających się dni, zostanie podjęta decyzja o rozdzieleniu  tranzytu gazu od jego magazynowania, obrotu oraz wydobycia. Nie chcemy w łonie naszego kraju tworzyć monopoli. Będzie to pozytywny sygnał pokazujący rzetelność pracy naszego sektora naftowo-gazowego – mówił Hrojsman.

Wcześniej Naftogaz zaprezentował plan restrukturyzacji polegający na wyodrębnieniu ze spółki osobnego podmiotu odpowiedzialnego za tranzyt gazu ziemnego. Jeszcze w maju koncern informował, że ma nadzieję na to, że wkrótce rozpocznie się realizacja tego procesu przy uwzględnieniu stanowiska sekretariatu Europejskiej Wspólnoty Energetycznej.

W 2015 roku Rada Najwyższa przyjęła ustawę o rynku gazu ziemnego, która zakłada reformę Naftogazu. Ponadto podział naftowo-gazowego monopolisty na kilka firm, a przede wszystkim oddzielenie handlu od transportu surowca jest jednym z wymogów ratyfikowanej przez Ukrainę Karty Energetycznej oraz jednym z warunków dalszego udzielania przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy kolejnych transz kredytów.