Spółka HTR za kilka tygodni. Współpraca z Japonią da wodór dla samochodów?

15 lutego 2018, 07:15 Alert
HTR
Budowa HTR w Shidowan w prowinicji Shangdong w Chinach

W rozmowie z BiznesAlert.pl dyrektor departamentu energii jądrowej Józef Sobolewski przyznaje, że rozwój technologii reaktorów wysokotemperaturowych (HTR) mógłby odbyć się z udziałem partnera z Azji i zapewnić polskiej gospodarce wodór. Czy chodzi o Japończyków, których Toyota prezentowała na Forum Ekonomicznym w Krynicy model Mirai…napędzany wodorem?

– W przyszłości, chcielibyśmy uzyskać w reaktorze temperaturę 1000 stopni Celsjusza. Taki reaktor mógłby być wykorzystywany do produkcji paliwa przyszłości jakim jest wodór – przyznał Sobolewski. Mówił także o tym, że w celu realizacji programu budowy reaktorów HTR w Polsce potrzebne będzie powołanie podmiotu, który będzie realizował.

– Na początek nie mówimy o spółce prawa handlowego, ale ten podmiot jest już prawie faktem. Formalnie powstanie zapewne w ciągu kilku tygodni.  Mamy chętnych do udziału w tym przedsięwzięciu, także partnerów zagranicznych zza oceanu i z Dalekiego Wschodu – ocenił Sobolewski.

Japoński ślad

Ministerstwo energii zorganizowało w lipcu 2017 roku wycieczkę dziennikarzy do Japonii, gdzie partnerzy z ministerstwa handlu prezentowali potencjał energetyki jądrowej. Temat HTR był wtedy drugoplanowy, o czym może zaświadczyć BiznesAlert.pl, którego dziennikarz udał się na tę wycieczkę. Podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy prezentowany był model samochodu Toyota Mirai napędzanego wodorem. Ustawa o elektromobilności i paliwach alternatywnych także uwzględnia to paliwo.

Więcej można przeczytać w rozmowie z dyrektorem Sobolewskim.

Wojciech Jakóbik

Sobolewski: Energia jądrowa może dać ciepło przemysłowe i… wodór