Kolejna afera Huawei

12 lutego 2019, 07:15 Alert
huawei
fot. Pixabay

Agencja Bloomberg podaje, że Huawei próbowało skraść technologię „diamentowego ekranu”, czyli prototypu wyjątkowo wytrzymałej powłoki ekranu telefonu komórkowego z USA.

Wynalazek firmy Akhan Semiconductors należącej do Adama Khana daje nadzieje na stworzenie wytrzymałych ekranów telefonów komórkowych dzięki powłoce ze sztucznego diamentu zwanej Miraj Diamond Glass. Ma być sześć razy twardszy i dziesięć razy bardziej odporny na zadrapania w porównaniu z popularnym Gorilla Glass.

Trafił on na testy do laboratorium Huawei w San Diego w Kalifornii. Próbka powróciła jednak zniszczona i z opóźnieniem. Federalne Biuro Śledcze (FBI) wpisało autora wynalazku na listę świadków śledztwa przeciwko Huawei. Khan nagrał spotkanie z przedstawicielami tej firmy uzbrojony w podsłuchy FBI.

To kolejne śledztwo przeciwko chińskiej firmie po oskarżeniu jej szefowej finansów Meng Wanzhou przez prokuraturę brooklyńską o oszustwa i spisek. Inne postępowanie toczy się w Seattle w sprawie kradzieży sekretów handlowych i utrudnianiem śledztwa po tym jak jeden z pracowników Huawei miał ukraść część robota T-Mobile.

Huawei nie uznaje powyższych zarzutów. Tymczasem administracja Donalda Trumpa pracuje nad regulacją, która zabroni sprzedaży sprzętu Huawei z technologią 5G na terenie Stanów Zjednoczonych. Waszyngton obawia się, że mogłaby posłużyć do szpiegowania.

Bloomberg/Wojciech Jakóbik