Huawei ma odważny pomysł sprzedaży technologii 5G. Eksperci są sceptyczni

19 września 2019, 13:15 Alert
Huawei
Huawei

Największy chiński koncern telekomunikacyjny Huawei chce sprzedawać swoje technologie 5G, umożliwiając klientowi dostęp do obecnych patentów, licencji, projektów technicznych oraz produkcyjnego know-how, którymi dysponuje spółka.

Dyrektor generalny Huawei Ren Zhengfei w rozmowie z The Economist przekonuje, że potencjalny klient mógłby modyfikować kod źródłowy, co oznacza, że ani firma ani chiński rząd, nawet hipotetycznie nie mógłby mieć kontroli nad infrastrukturą telekomunikacyjną, którą zbuduje klient chińskiego koncernu.

Według The Economist propozycja Huawei jest bardzo odważna. – Trudno sobie przypomnieć podobny przypadek w historii technologii – uważa Dan Wang z firmy badawczej Gavekal Dragonomics. Jego zdaniem celem chińskiego koncernu jest stworzenie rywala, który mógłby z nim konkurować technologią 5G, co pozwoliłoby na utrzymanie obecnych klientów i dalszej sprzedaży własnych rozwiązań. Jest to szczególnie istotne w kontekście rosnących obaw zachodu o chińskie technologie komórkowe.

Gazeta przypomina, że Stany Zjednoczone próbowały naciskać na swoich sojuszników, aby nie korzystali z technologii Huawei przy budowie własnych sieci 5G. W maju amerykańskim firmom zabroniono Huawei sprzedawania komponentów i oprogramowania, co tłumaczono zagrożeniem bezpieczeństwa narodowego.

The Economist zaznacza, że propozycja Wanga może przekonać wątpiących w intencje Huawei, że jednak mają one charakter czysto biznesowy. Według przedstawiciela koncernu, zarobione w ten sposób pieniądze przyczyniłyby się do jego dalszego rozwoju. Wartość portfela technologii 5G Huawei jest szacowana na dziesiątki miliardów dolarów. Tylko w ciągu ostatniej dekady, Huawei wydał 2 mld dolarów na badania i rozwój sieci komunikacyjnych.

Pojawiają się jednak opinie, że nowa oferta chińskiego koncernu to blef, ponieważ w ten sposób Huawei chce wykreować sytuację sprawiedliwego wyścigu technologicznego i tym samym zmniejszyć obawy USA. Już teraz Waszyngton pracuje nad tym, jak zbudować konkurenta dla Huawei. Są dwa wyjścia: wspierając rodzime spółki lub dwóch głównych globalnych graczy – Ericssona i Nokię.

Nie wiadomo czy realizacja pomysłu Chińczyków jest możliwa i kto mógłby okazać się potencjalnym nabywcą. Zdaniem The Economist, o klientów może być jednak trudno.

The Economist/Piotr Stępiński

5G w Krynicy: Huawei chce zaufania i współpracy (RELACJA)