Huawei omija sankcje USA i chce produkować własne półprzewodniki

26 sierpnia 2023, 07:00 Alert

Sankcje nałożone przez amerykańską administrację na Huawei utrudniły mu rozwój i poważnie nadszarpnęły międzynarodową reputację, jednak chiński gigant telekomunikacyjny nie zamierza rezygnować z opracowania własnych półprzewodników.

Źródło: Freepik
Źródło: Freepik

Stowarzyszenie Przemysłu Półprzewodników (SIA) twierdzi, że Huawei potajemnie buduje sieci produkcyjne zaawansowanych układów scalonych (chipów) w Chinach.

– Huawei poprzez firmy pośredniczące nabył dwie istniejące fabryki półprzewodników i obecnie buduje co najmniej trzy kolejne. Proceder może pomóc firmie uniknąć coraz bardziej zaostrzających się amerykańskich sankcji – ostrzega SIA.

Należy wspomnieć, że 10 sierpnia prezydent USA Joe Biden podpisał zakaz, który zablokował wszelkie inwestycje w technologie będące własnością chińskich podmiotów lub ich produktów. Chiny zareagowały na amerykański zakaz inwestycji, nazywając go „pozbawieniem” prawa do rozwoju gospodarczego.

Pomimo globalnej działalności obejmującej wiele kontynentów, Huawei w dalszym ciągu generuje swoje główne przychody z rynku wewnętrznego. Według analizy GlobalData w 2021 roku Chiny odpowiadały za 65 procent przychodów firmy, podczas gdy Europa, Bliski Wschód i Afryka, Azja i Pacyfik i obie Ameryki stanowiły odpowiednio 20,6 procent, 8,4 procent, 4,6 procent i 1,4 procent zysków.

– Uzależnienie od jednego regionu sprawia, że ​​firma jest narażona na różne ryzyka związane z niepewnością polityczną i gospodarczą w regionie. Ponadto brak przychodów z innych regionów geograficznych ogranicza zdolność firmy do budowania zróżnicowanej bazy klientów – twierdzi analityk GlobalData Michael Orme.

Michael Orme uważa, że ​​amerykańskie sankcje już spowodowały upadek biznesu smartfonów Huawei w 2020 roku. Mimo to chińskiej firmie udało się w tym roku powrócić do piątki największych dostawców smartfonów w Chinach. – Teraz celem jest powrót na rynek z pełnoprawnymi telefonami 5G opartymi na własnych, wydajnych chipach – wyjaśnia.

Orme uważa, że ​​pięć fabryk, o których alarmowało SIA miały wykorzystywać objęty sankcjami amerykański sprzęt produkcyjny do wytwarzania chipów o wielkości 5-7 nanometrów (nm), tym samym omijając zakaz eksportu półprzewodników nałożony przez amerykańską administrację w październiku 2022 roku.

GlobalData ostrzega jednak, że ambicje Chin w zakresie sztucznej inteligencji (AI) mogą zostać mocno „temperowane” przez rosnące ograniczenia handlu w USA. Próba zachowania tajemnicy przez Huawei utrudni inwestorom przejrzystą informację, a co za tym idzie – fundusze.

Verdict / Jacek Perzyński

Nowy elektryk od Huawei to konkurencja Tesli i zagrożenie dla bezpieczeństwa