Hulk niszczyć, Hulk miażdżyć…gaz łupkowy

11 grudnia 2021, 06:15 Alert
Hulk. Fot. Marvel
Hulk. Fot. Marvel

Mark Ruffalo znany z roli Hulka pojawiającego się w serii ekranizacji komiksów Marvela jest zagorzałym przeciwnikiem gazu łupkowego. Wezwał partię Sinn Fein do wprowadzenia zakazu szczelinowania hydraulicznego w Irlandii Północnej znajdującej się pod kontrolą Wielkiej Brytanii.

Filmowy Hulk dołączył do irlandzkiej filii organizacji Friends of The Environment, która wzywa do zakazu stosowania metody wydobywczej zwanej hydraulicznym szczelinowaniem, która – co zabawne – polega na miażdżeniu łupków ilastych z pomocą wysokiego ciśnienia płuczki wstrzykiwanej do złóż w celu uwolnienia uwięzionego w nich gazu łupkowego.

Rufallo wzywał w 2016 roku ówczesny rząd Davida Camerona do zakazu szczelinowania zwanego po angielsku frackingiem. Jednakże Wielka Brytania czyni z gazu ziemnego jeden z filarów polityki energetycznej oprócz energetyki jądrowej. Filmowy Hulk wystąpił także w firmie „Ciemne wody” opisujący rzekomy wpływ odwiertów za gazem łupkowym na wody gruntowe.

W rzeczywistości zastosowanie ponad stu standardów regulujących wydobycie gazu ziemnego w Europie gwarantuje brak szkód środowiskowych. Incydenty z udziałem gazu łupkowego w Wielkiej Brytanii w okolicach Lancashire wynikały ze specyficznej geologii oraz niewłaściwego postępowania tamtejszego inwestora. Spowodował jednak wprowadzenie moratorium na wydobycie tego surowca w 2019 roku.

The Times/Wojciech Jakóbik