W tym roku powstanie pierwszy fundusz inwestycyjny dedykowany wodorowi

10 lipca 2020, 10:15 Alert
Wodór silnik
Co znajduje się pod maską samochodu na wodór? Fot. Flickr

Dwóch weteranów branży energetycznej – były prezes Royal Dutch Shell JJ Traynor i Richard Hulf (Exxon Mobil) – planuje w tym roku uruchomić fundusz inwestycyjny skoncentrowany na wodorze o nazwie HydrogenOne.

HydrogenOne

Unia Europejska chce teraz promować tak zwany zielony wodór, aby osiągnąć neutralność klimatyczną do 2050 roku. Oznacza to, że w następnych dekadach potrzebne będą wielomiliardowe inwestycje w wodór. – Rozmawialiśmy z wieloma osobami na rynku, które są zainteresowane tą tematyką, ale bardzo trudno im zainwestować, dlatego naszym pomysłem jest stworzenie bardzo specjalistycznego zespołu, który będzie się tym zajmował – powiedział.

Fundusz o wartości 315 milionów dolarów ma zostać uruchomiony do końca 2020 roku. Traynor powiedział, że fundusz z siedzibą w Londynie byłby pierwszym na świecie funduszem inwestycyjnym zajmującym się wodorem. Analitycy z Barclays prognozują, że popyt na wodór wzrośnie ośmiokrotnie do 575 milionów ton rocznie do 2050 roku, a wartość rynku będzie wynosić ponad bilion dolarów.

Większość dostępnego obecnie wodoru nazywa się „szarym”, ponieważ jest wytwarzany z gazu ziemnego w procesie, który powoduje emisję węgla. Jest również wykorzystywany głównie w sektorach wysokoemisyjnych, takie jak rafinacja ropy naftowej, stal i chemia.

Nowy fundusz będzie traktował priorytetowo inwestycje w „zielony” wodór, który jest wytwarzany przez elektrolizę z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii, takich jak wiatr, słońce i woda. Weźmie jednak pod uwagę także inwestycje w szary i „niebieski” wodór – wytwarzany przy użyciu gazu, ale przy jednoczesnych wychwytywaniu i magazynowaniu emisji CO2.

Reuters/Michał Perzyński

Buzek: Bezpieczeństwo dostaw ma znaczenie także dla wodoru (ROZMOWA)