IAE: Inwestycje w energetykę na świecie spadły o 8 procent

14 września 2016, 15:15 Alert

Światowe inwestycje w sektorze energetycznym spadły w 2015 roku o 8 proc. – wynika z raportu Międzynarodowej Agencji Energetycznej (IEA). Mniej było wydatków w segmencie ropy i gazu, kontynuowane były duże inwestycje w segmencie OZE, sieci i efektywności energetycznej.

Łączne inwestycje w sektorze wyniosły w ubiegłym roku 1,83 bln USD wobec 2 bln USD w 2014 roku.

fot. EDF Energy

Najwięcej nakładów, 583 mld USD, pochłonęły inwestycje w sektorze wydobycia ropy i gazu. Ich wartość spadła jednak o 25 proc. rdr, a szacuje się, że w tym roku będzie dalszy spadek, na poziomie 24 proc.

Na wytwarzanie energii wydano łącznie 420 mld USD, z czego za 70 proc. odpowiadały inwestycje w sektorze odnawialnych źródeł energii.
Inwestycje w sieci energetyczne wzrosły o 14 proc. do 260 mld USD. Nakłady na poprawę efektywności energetycznej zwiększyły się o 6 proc. do 221 mld USD. Wzrost mocy w sektorze energetyki jądrowej dał wydatki na poziomie 21 mld USD.

– (Raport – przyp. PAP) pokazuje, że system energetyczny przechodzi szeroką reorientację w kierunku energetyki niskoemisyjnej i efektywności energetycznej, ale inwestycje w czyste technologie muszą być dalej rozwijane, by światowa gospodarka trafiła na drogę stabilizacji klimatu – napisano w opracowaniu.

Najwięcej, 315 mld USD, wydały w ubiegłym roku na energetykę Chiny. Stany Zjednoczone zmniejszyły nakłady o prawie 75 mld USD, do 280 mld USD, z powodu niskich cen ropy i niższych kosztów.

Polska Agencja Prasowa