IEO: Projekty wiatrowe o łącznej mocy 7 GW gotowe do szybkiej realizacji

30 października 2018, 10:45 Energetyka
oze wiatraki vestas
Turbina wiatrowa Vestas. Fot. Pixabay

Instytut Energetyki Odnawialnej zaktualizował bazę danych „Projekty Wiatrowe w Polsce '2018”. Przedstawia ona obraz rynku projektów sektora wiatrowego rozwijanych przez deweloperów i odpowiednio zaawansowanych. W bazie IEO znalazło się kilkaset projektów wiatrowych o łącznej mocy ok. 7 GW.

Z informacji IEO wynika, że w Polsce gotowe do realizacji są 583 projekty wiatrowe o łącznej mocy 7 GW. Projekty te są na różnym etapie zaawansowania, ale jak podkreśla IEO praktycznie wszystkie uzyskały już warunki przyłączenia, natomiast prawie 85 proc. ma już zawarte umowy przyłączeniowe. Z informacji Instytutu wynika, że najwięcej warunków przyłączenia wydano w latach 2009 oraz 2016 (odpowiednio 78 oraz 74). Wśród projektów dominują te o mocy od 1 MW do 40 MW, a 423 projekty opiewają na łączną mocy 3,5 GW.

Jak wskazują dane IEO, ponad 40 proc. wszystkich warunków przyłączenia zostało wydanych przez Energę, a najwięcej projektów znajduje się w województwie pomorskim, zachodniopomorskim oraz wielkopolskim.

IEO zwraca przy tym uwagę, że znowelizowana w dniu 7 czerwca 2018 roku ustawa o OZE wprowadziła zmiany łagodzące przepisy wprowadzone w 2016 roku ustawą o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych. W efekcie pozwolenia na budowę dotyczące elektrowni wiatrowych, wydane przed dniem wejścia w życie ustawy pozostają ważne, o ile w ciągu 5 lat od dnia wejścia w życie ustawy wydana zostanie decyzja o pozwoleniu na ich użytkowanie. Pozostałe projekty wiatrowe – bez ważnych pozwoleń budowlanych, korzystając z wydanych warunków przyłączenia mogą być zamieniane np. na projekty fotowoltaiczne, które nie podlegają specjalnym restrykcjom lokalizacyjnym.

Instytut przypomina jednocześnie, że 5 listopada odbędzie się ogłoszona przez URE aukcja dla projektów wiatrowych mocy powyżej 1 MW, a na 12 listopada zaplanowano aukcje dla instalacji mniejszych, poniżej 1 MW. W tegorocznych aukcjach wytwórcy energii wiatrowej w instalacjach o mocy powyżej 1MW mogą sprzedać nawet 45 tys. MWh, a łączna moc może przekroczyć 1 GW.

Obecnie w Polsce w sektorze wiatrowym jest zainstalowane łącznie 5,9 GW, co stanowi prawie 70 proc. mocy zainstalowanej w OZE w Polsce.

CIRE.PL