EnergetykaOZEWszystko

IEO przedstawia uwagi do projektu nowelizacji ustawy o OZE

Instytut Energetyki Odnawialnej (IEO) przedstawił zbiór uwag do projektu nowelizacji ustawy o OZE, który dwa tygodnie temu zaprezentowało Ministerstwo Gospodarki. Do jutra można zgłaszać do MG uwagi w ramach konsultacji społecznych, których tematem jest projekt nowelizacji.

W swojej analizie IEO wskazuje, że zaproponowane w nowelizacji obniżenie wysokości pierwotnych taryf gwarantowanych dla wybranych technologii oraz wprowadzenie nowych przepisów określających sposób sprzedaży energii z mikroinstalacji, zwiększy koszty dla wszystkich technologii i uczyni takie inwestycje nieopłacalnymi.

Instytut zwraca uwagę, że przyjęte przez MG metody liczenia wysokości taryf gwarantowanych m.in. FiT nie uwzględniają realnego kosztu VAT na urządzenia, a resort wprowadza „destrukcyjną” dla inwestycji prosumenckich maksymalną stopę dyskonta na poziomie 3,58%.

Ponadto, według IEO, resort gospodarki do obliczenia referencyjnej wartości taryf gwarantowanych przyjął zaniżone koszty inwestycyjne i operacyjne, które „zmuszają w zasadzie wszystkich inwestorów do niezwykle uciążliwej i ryzykownej ścieżki ubiegania się o wyższą (realną) stawkę FiT”.

IEO podkreśla, że nawet w krajach o znacznie bardziej rozwiniętych i mniej ryzykownych rynkach, stopy dyskonta przyjmują znacznie wyższe wartości i podaje przykład zaakceptowanej przez Komisję Europejską w trybie notyfikacji stopy dyskonta dla prosumentów w Danii, która wynosi 10%.

– Proponowane przepisy zawierają wiele pułapek. Dla przykładu, skutek ekonomiczny przepisu o ograniczonej od góry ilości energii jaką po taryfie FiT ma zakupić zakład energetyczny będzie taki, że po przekroczeniu w danym roku progu określonego tzw. wskaźnikiem wykorzystania mocy zainstalowanej, właściciel mikroinstalacji będzie zmuszony oddać sprzedawcy zobowiązanemu energię po cenie z rynku hurtowego czterokrotnie niższej niż taryfa FiT. W istocie „nadwyżka” będzie bonusem finansowym dla sprzedawcy zobowiązanego – ocenia Instytut Energetyki Odnawialnej.

Źródło: CIRE.PL


Powiązane artykuły

Goldman Sachs

Goldman Sachs apeluje o ograniczenie rozwoju OZE w Hiszpanii

Bank inwestycyjny Goldman Sachs, od lat zaangażowany w projekty energii odnawialnej, ostrzegł w tym tygodniu, że dalszy rozwój OZE w...

Grad głównym winnym strat w amerykańskiej fotowoltaice

55 procent amerykańskich roszczeń powiązanych z uszkodzeniem farm fotowoltaicznych przez zjawiska pogodowe dotyczy gradu. W skali globalnej, opady gradu zajmują...
reichstag Niemcy Berlin

Niemcy poparli unijne regulacje dotyczące niskoemisyjnego wodoru

Niemieckie ministerstwo gospodarki opublikowało komunikat wyrażając pełne poparcie dla nowych regulacji unijnych dotyczących produkcji wodoru. Bruksela zdecydowała się na  uznanie...

Udostępnij:

Facebook X X X