IEO: Fotowoltaika wyższej jakości dominuje na rynku polskim

20 maja 2021, 07:30 Energetyka

– W ostatnich latach sytuacja na rynku fotowoltaicznym zmieniła się na korzyść modułów monokrystalicznych. Już w 2019 roku był zauważalny trend wzrostu sprzedaży tych modułów. Prognozowano, że moduły monokrystaliczne przejmą znaczny udział w sprzedaży, jednak nie spodziewano się że będzie to aż tak duża przewaga – czytamy w raporcie Instytutu Energetyki Odnawialnej.

Instalacja fotowoltaiczna na dachu budynku fot. Ulrike Leone/Pixabay
Instalacja fotowoltaiczna na dachu budynku fot. Ulrike Leone/Pixabay

– Na rynku krajowym jeszcze do 2018 roku znaczny udział w sprzedaży miały moduły polikrystaliczne, jednak sytuacja w ostatnich latach zmieniła się na korzyść modułów monokrystalicznych. Już w 2019 roku był zauważalny trend wzrostu sprzedaży tych modułów. Prognozowano, że moduły monokrystaliczne przejmą znaczny udział w sprzedaży, jednak nie spodziewano się że będzie to aż tak duża przewaga – monokrystaliczne 98 procent, polikrystaliczne 2 procent – czytamy.

– Wyższa cena modułów monokrystalicznych nie odstrasza kupujących, okazuje się że inwestycja w te moduły może być opłacalne ze względu na lepsze parametry modułów monokrystalicznych. Moduły te mają wyższą sprawność i produkowane są w wyższych zakresach mocy niż moduły polikrystaliczne, co za tym idzie potrzebują mniej miejsca, więc sprawdzą się gdy mamy ograniczoną powierzchnie montażu – dachy domów, słupy oświetleniowe. Duży wpływ na rozkład sprzedaży na polskim rynku miał program „Mój Prąd”, gdzie prosumenci decydowali o wyborze modułów. Ich wybór był jednoznaczny stawiali głównie na jakość i dobre parametry produkty. Należy też uwzględnić także wpływ dostawców i wykonawców instalacji fotowoltaicznych na opinie prosumenta – podaje IEO.

– Pochodzenie modułów fotowoltaicznych ma znaczny wpływ na gospodarkę kraju, jednak znaczna część modułów na polskim rynku pochodzi od producentów zagranicznych, a tylko niewielki udział mają producenci polscy. Największy import odnotowuje się z krajów azjatyckich. Sytuacja na rynku polskim jest zgodna z trendami panującymi na rynku europejskim. Europejska Rada ds. Produkcji Przemysłowej dla Energetyki Słonecznej (ang. European Solar Manufacturing Council – ESMC) oszacowało, że tylko 4 procent modułów wytwarzane jest w Europie – podaje Instytut.

– Rosnąca świadomość rynku i poziom wiedzy społeczeństwa w zakresie fotowoltaiki korzystnie wpływa na podejmowane decyzje w tym temacie, a przedstawione powyżej dane potwierdzają fakt że Polska nadąża za trendami globalnymi – czytamy.

Opracował Michał Perzyński