Ignitis Group zainstalowała 29 turbin wiatrowych na Pomorzu

4 grudnia 2020, 17:45 Alert

Firma Ignitis Group zamontowała 29 turbin wiatrowych na farmie Pomerania w gminach Dzierzgoń i Stary Targ. Ostatnia z nich została zainstalowana pod koniec listopada, a cały proces rozpoczął się w połowie maja 2020 roku – podaje CIRE.PL.

fot. Pixabay

Coraz większy portfel aktywów

Farma wiatrowa Pomerania jest pierwszym tego typu projektem Ignitis Groups w Polsce. Składa się ona z 29 turbin wiatrowych o mocy nominalnej około 3-3,3 MW.

Inwestor przewiduje, że farma zacznie działać z pełną mocą (94 MW) począwszy od wiosny 2021 roku, kiedy to ma się zakończyć między innymi proces przyłączenie turbiny do sieci. Całkowita roczna produkcja energii elektrycznej ma sięgać 300 GWh. Koszt inwestycji szacowany jest na około 127 milionów euro.

Grupa Ignitis zapowiada, że do 2030 roku zmierza mieć w swoim portfelu aktywów źródła odnawialne o mocy 4 GW. Oprócz farmy wiatrowej Pomerania w Polsce, Grupa realizuje również podobne projekty na Litwie. W trakcie realizacji jest między innymi projekt farmy wiatrowej w regionie Możejki, gdzie powstaje 14 turbin wiatrowych o łącznej mocy do 63 MW.

CIRE.PL/Jędrzej Stachura

Ustawa offshore trafiła do Sejmu