Ile można kupić energii za przeciętną pensję?

27 czerwca 2019, 06:15 Alert
energetyka zarówka
fot. Pixabay

Na temat przygotowanego przez RIA Rating rankingu państw europejskich według cen energii elektrycznej mierzonych siłą nabywcą mieszkańców pisze „Rzeczpospolita”.

Jak czytamy w dzienniku, ranking przygotowany przez Ria Rating obejmuje 42 kraje europejskie w okresie pierwszego półrocza 2019 roku. W pierwszej trójce krajów, których mieszkańcy mogą za średnie miesięczne zarobki kupić najwięcej energii znalazły się Lichtenstein, Islandia i Norwegia. Mieszkaniec tego pierwszego kraju za średnią miesięczną pensję może kupić 31,3 MWh energii elektrycznej, mieszkaniec Islandii 28,4 MWh, a Norwegii 20,7 MWh. W pierwszej dziesiątce rankingu znalazły się jeszcze Holandia, Finlandia, Wielka Brytania, Szwecja, Austria i Francja.

Natomiast Polska znalazła się na w tym rankingi na dalekiej – 31pozycji, a według wyliczeń RIA Rating za średnią pensję mieszkaniec naszego kraju może kupić 5,6 MWh energii elektrycznej.
Jak odnotowuje „Rzeczpospolita”, więcej energii za przeciętna pensję od Polaków kupią również Rosjanie, Ukraińcy, Białorusini, Estończycy, Litwini, Węgrzy, Chorwaci, Serbowie, Słoweńcy i Czesi.

Na końcu rankingu, na ostatniej pozycji znalazła się Mołdawii 3,1 MWh, a przed nią są Albania (3,8 MWh) i Rumunia (4,3 MWh).

Rzeczpospolita/CIRE.PL