Bez kategorii

Dane NBP wskazują na duży wzrost ceny ropy importowanej do Polski w 2018 roku

Fot. Flickr.

W 2018 r. cena ropy importowanej do Polski wyrażona w PLN wzrosła średnio o 28 proc. rdr, w podobnej skali jak w 2017 r. – podał NBP w raporcie o bilansie płatniczym Polski w IV kwartale. W 2018 r. import ropy naftowej osiągnął rekordowy poziom.

W 2018 r. cena ropy importowanej do Polski wyrażona w PLN wzrosła średnio o 28 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim, a więc w podobnej skali jak w 2017 r. (…) W wyniku jedoczesnego wzrostu wielkości dostaw i ich cen, wartość importu ropy zwiększyła się do 52,3 mld PLN (co stanowiło 5,5 proc. importu ogółem)” – napisano.

W 2018 r. import ropy naftowej osiągnął rekordowy poziom. “Do Polski dostarczono 212 mln baryłek, co oznacza wzrost o 35,5 mln baryłek (tj. o 20 proc.) w porównaniu z 2017 r., po dwóch latach spadków (2016 i 2017). Był to także największy wzrost importu ropy w krajach UE” – napisano.

NBP odnotowuje, że kontynuowany był proces dywersyfikacji dostaw ropy do Polski.

Według NBP w 2018 r. dostawy ropy naftowej pochodziły z 10 krajów, w tym z Rosji (67 proc. importu ropy, spadek o 10 pkt. proc. rdr), Kazachstanu (13 proc.), Arabii Saudyjskiej (7 proc.).

“W porównaniu z 2017 r. na liście dostawców ropy do Polski ponownie pojawiła się Nigeria (pierwsza dostawa z tego kraju miała miejsce w sierpniu 2016 r.), a w grudniu 2018 r. po raz pierwszy dotarła do Polski ropa ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich” – napisano.

Polska Agencja Prasowa

Powiązane artykuły

Belgia zostaje przy atomie

Belgijski parlament przegłosował 15 maja ustawę, która ma uchylić ustawę z 2003 roku, która  określała dokładny plan stopniowego wycofywania się...
Źródło: Freepik

Ministerstwo Cyfryzacji ostrzega przed fałszywymi reklamami z udziałem influencerów

Ministerstwo Cyfryzacji apeluje o szczególną ostrożność wobec reklam internetowych, w których wykorzystuje się wizerunek znanych osób – w tym polityków...
Komisja Europejska. Fot. Jędrzej Stachura

KE: Unijne standardy nie podlegają negocjacjom z USA

Unijne standardy, szczególnie te dotyczące żywności i zdrowia, są święte i nie będą przedmiotem rozmów ani z USA, ani z...

Udostępnij:

Facebook X X X