Rekordowe upały w Pakistanie i Indiach zbierają śmiertelne żniwo

4 czerwca 2022, 06:30 Alert

W Indiach i Pakistanie od tygodni szaleją historycznie wysokie temperatury dochodzące do 50 stopni. Brytyjscy naukowcy obliczyli, że takie ekstremalne warunki pogodowe będą w przyszłości występowały w regionie znacznie częściej.

Taj Mahal w Indiach. Źródło: Flickr
Taj Mahal w Indiach. Źródło: Flickr

Rekordowe upały w Indiach i Pakistanie

Od dwóch miesięcy mieszkańcy Indii i Pakistanu cierpią z powodu bezprecedensowej fali upałów z temperaturami przekraczającymi 40 stopni Celsjusza. Problem ten dotyczy ponad miliarda ludzi. Temperatura wzrosła do ponad 45 stopni Celsjusza w dziesiątkach miejsc, w New Delhi odnotowano 49 stopni. Z punktu widzenia klimatologów nasilające się fale upałów w Azji Południowej to katastrofa, której można się było spodziewać. – Jestem zaskoczony, że większość ludzi jest zszokowana, mimo że od dawna ostrzegaliśmy ich, że takie katastrofy się zbliżają. Ten region świata i większość obszarów tropikalnych należą do obszarów najbardziej podatnych na upały – mówi biolog Camilo Mora z University of Hawaii.

– Gorące okresy nie są rzadkością w tym regionie w kwietniu i maju, ale nasze badanie pokazuje, że zmiany klimatu napędzają intensywność upałów w tych okresach, co znacznie zwiększa prawdopodobieństwo nowych rekordowych temperatur – powiedział Nikos Christidis z Met Office. Jednak na ocenę obecnej fali upałów trzeba by poczekać do końca miesiąca, aby uzyskać wiarygodne dane.

Według rządu indyjskiego śmiertelność z powodu upałów w Indiach wzrosła o ponad 60 procent od 1980 roku. Ostatnio w 2015 i 2019 roku miały miejsce fale upałów, w których zginęło wiele osób.

Spiegel/Michał Perzyński