Indie mogą poróżnić potęgi naftowe i skończyć z Rosją

19 stycznia 2024, 09:00 Alert

Dane Reutersa sugerują, że ropa z Rosji zaczyna wypierać w Indiach tę z Arabii Saudyjskiej mogąc poróżnić te potęgi naftowe. Koniec przeceny może zaś skłonić Delhi do odwrotu od Rosjan.

Reuters szacuje, że udział dostaw ropy z krajów kartelu naftowego OPEC (w tym Arabii Saudyjskiej) do Indii spadł o kilkanaście procent z 64,5 procent w dziewięciu miesiącach 2022 roku do 49,6 procent w analogicznym okresie 2023 roku. Indie sprowadziły w 2023 roku 36 procent ropy z Rosji, czyli 1,66 mln baryłek dziennie. Rok wcześniej było to 651 800 baryłek dziennie, czyli ponad dwa razy mniej.

– Przeceniona ropa z Rosji ograniczyła import ropy bliskowschodniej do Indii do historycznego minimum – czytamy w Reutersie. Ten fakt wróży napięcia na szczycie OPEC+ w lutym, na którym mają zapaść decyzje o ewentualnych, dodatkowych cięciach wydobycia w krajach porozumienia naftowego, czyli tych z OPEC oraz dwunastu producentów spoza kartelu. Unilateralne cięcia wybranych członków OPEC+, w tym Arabii i Rosji, o w sumie 2 mln baryłek dziennie ustalone w listopadzie 2023 roku pomimo braku nowego układu OPEC+ nie podnoszą ceny baryłki, która spadła po jesieni poniżej 80 dolarów za Brent. Rozdźwięk w OPEC+ może zwiastować wojnę cenową. Arabia może zechcieć odzyskać udziały rynkowe w Azji i nie tylko. Zapowiedziała już rabaty na luty.

Jednakże dobra passa Rosjan w Indiach się kończy. Rosjanie kusili Indie przecenami wynikającymi z sankcji zachodnich zmuszających ich do szukania alternatywnych rynków zbytu i obniżania marż ze względu na rosnące ryzyko importu oraz cenę maksymalną narzuconą przez G7. Zaostrzanie sankcji i wzrost ceny baryłek z Rosji spowodowały jednak spadek dostaw z Rosji do Indii do 1,34 mln baryłek dziennie w grudniu 2023 roku, czyli o 16,3 procent do poziomu najniższego w minionym roku. BiznesAlert.pl informował o blokadzie dostaw mieszanki Sokol z Rosji ze względu na chęć przestrzegania sankcji zachodnich przez Indie.

Reuters / Wojciech Jakóbik

Jakóbik: Wojna cenowa wesprze gospodarkę Polski dotkniętą koronawirusem (ANALIZA)