Indie nie zaproszą Ukrainy na szczyt G20 w Delhi

17 sierpnia 2023, 08:00 Alert

Szef MSZ Indii Subrahmanyam Jaishankar przekazał, że Ukraina nie otrzyma zaproszenia na szczyt grupy G20 w stolicy Indii, Delhi, który jest planowany w dniach 9-10 września. Jak oświadczył, G20 zajmuje się kwestiami wzrostu i rozwoju gospodarczego, a rozwiązywanie konfliktów to kompetencja Rady Bezpieczeństwa ONZ.

Źródło: freepik

– G20 zajmuje się kwestiami wzrostu i rozwoju gospodarczego, a rozwiązywanie konfliktów to kompetencja Rady Bezpieczeństwa ONZ – podkreślił Jaishankar podczas briefingu prasowego w Delhi. Wypowiedź ministra przytoczyła hiszpańska agencja EFE.

– Utrzymujemy bliskie relacje z Ukrainą, o czym świadczą wcześniejsze spotkania premiera Narendry Modiego z przedstawicielami władz w Kijowie – jednocześnie zaznaczył.

Wiceminister spraw zagranicznych Ukrainy Mykoła Toczycki, cytowany przez portal Ukrainska Prawda, oświadczył, że wciąż trwają prace nad tym, by Kijów jednak uzyskał zaproszenie na wrześniowy szczyt. – Rozmawiamy w tej sprawie zarówno z Indiami, jak też z innymi partnerami z G20. Zamierzamy podnieść w Delhi kwestie ekonomiczne, ponieważ wycofanie się Rosji z porozumienia czarnomorskiego, gwarantującego eksport naszego zboża, stanowi poważne wyzwanie nie tylko dla gospodarek państw Afryki i Azji, ale też dla światowych potęg – przekazał.

Podczas poprzedniego szczytu G20, zorganizowanego w listopadzie 2022 roku na indonezyjskiej wyspie Bali, Ukrainę reprezentował prezydent Wołodymyr Zełenski, który zwrócił się do uczestników spotkania za pośrednictwem łącza wideo. Przywódca przedstawił wówczas założenia dziesięciopunktowej „formuły pokoju”, czyli warunków zakończenia wojny z Rosją proponowanych przez władze w Kijowie.

Polska Agencja Prasowa / Jacek Perzyński

Karwowski: Czy Indie to wierny sojusznik Rosji?