Infrastruktura naftowa otrzyma ochronę cybernetyczną

1 sierpnia 2016, 16:53 Alert

(Polska Agencja Prasowa)

Infrastruktura informatyczna PERN, strategicznej spółki zarządzającej na obszarze Polski rurociągami oraz bazami ropy naftowej i paliw, będzie chroniona przez NASK – Narodową Akademicką Sieć Komputerową, instytut badawczy i operatora usług teleinformatycznych.

Oba podmioty podpisały umowę, dotyczącą współpracy w zakresie cyberbezpieczeństwa. Będzie ona obowiązywała do końca 2017 r. To pierwszy taki projekt, dotyczący krajowej branży logistyki naftowej i paliwowej – poinformował w poniedziałek PERN.

– Dysponując najnowocześniejszymi technologiami do przesyłu surowca chcemy też zapewnić maksymalne bezpieczeństwo naszej infrastrukturze technicznej i informatycznej. Mamy świadomość, że w ten sposób zapewniamy też bezpieczeństwo energetyczne państwa w zakresie dostaw oraz magazynowania ropy i paliw – powiedział cytowany w komunikacie prezes PERN Igor Wasilewski.

W ramach zawartej umowy NASK zapewni m.in. specjalistyczny sprzęt i oprogramowanie, a także wsparcie eksperckie.

W ocenie dyrektora NASK Wojciecha Kamienieckiego, umowa z PERN „to kolejny krok na drodze budowania bezpieczeństwa teleinformatycznego infrastruktury krytycznej w Polsce”. „Umowa z PERN pozwoli naszemu partnerowi skorzystać z wiedzy i doświadczenia ekspertów NASK i wprowadzić nowoczesne rozwiązania skutecznie chroniące posiadane zasoby” – zapewnił szef NASK.

Jak zaznaczył PERN, „dzięki wysokiej klasy specjalistom instytutu będzie można szybciej przewidzieć zagrożenia i usprawniać na bieżąco systemy bezpieczeństwa”. „Nie bez znaczenia jest też sieć kontaktów ekspertów z NASK oraz działający tam zespół reagowania na incydenty – CERT Polska” – podkreśliła spółka.

NASK jest polskim operatorem sieci transmisji danych. Oferuje także rozwiązania teleinformatyczne dla klientów biznesowych, administracji i nauki. Działający tam od 1996 r. zespół CERT Polska – obecnie w ramach pionu operacyjnego funkcjonujący jako CERT Narodowy, reaguje na zdarzenia naruszające bezpieczeństwo użytkowników lub instytucji w internecie, a każdego roku publikuje raport dotyczący cyberbezpieczeństwa.

Z danych za 2015 r., wynika, że w tym czasie wzrosła liczba incydentów w sieci określanych przez CERT Polska jako najpoważniejsze – w 2015 r. było ich 1456, czyli o blisko 200 więcej niż w 2014 r.

Z początkiem lipca w ramach struktury NASK rozpoczęło działalność NC Cyber – Narodowe Centrum Cyberbezpieczeństwa, które odpowiada za bezpieczeństwo polskiej cyberprzestrzeni. Według NASK, funkcjonujące całodobowo NC Cyber gromadzi i analizuje informacje o cyberzagrożeniach, pochodzące od instytucji biorących udział w projekcie, w tym od operatorów sieci telefonii komórkowej oraz banków.

PERN to strategiczna spółka dla bezpieczeństwa energetycznego Polski. Tłoczy ropę naftową rurociągiem „Przyjaźń” z Rosji – ok. 50 mln ton rocznie – do rafinerii krajowych: PKN Orlen oraz Grupy Lotos, a także dwóch rafinerii w Niemczech: PCK Schwedt i Mider Spergau. W Polsce spółka zarządza siecią ponad 2,6 tys. km rurociągów naftowych i paliwowych oraz bazami magazynowymi o łącznej pojemności ok. 3,5 mln metrów sześc.

Do grupy kapitałowej PERN należy sześć podmiotów zależnych: Operator Logistyczny Paliw Płynnych, Międzynarodowe Przedsiębiorstwo Rurociągowe „Sarmatia” oraz Centrum Diagnostyki Rurociągów i Aparatury, a także Siarkopol, Petromor i Naftoport.