AlertBezpieczeństwoCyberprzestrzeńEnergetyka

Infrastruktura Zachodu jest na celowniku sabotażystów Rosji po wybuchach Nord Stream 1 i 2

Klawiatura. Fot. Wikipedia Commons

Klawiatura. Fot. Wikipedia Commons

Pasmo incydentów z udziałem strategicznej infrastruktury, w tym energetycznej, w Europie rodzi obawy ekspertów, że sabotaż Nord Stream 1 i 2 to dopiero początek. Rosjanie mieli reaktywować jednostkę sabotażystów pamiętającą czasy sowieckie.

Szereg incydentów z udziałem infrastruktury w Europie mógł mieć związek z sabotażem lub szpiegostwem Rosji. Pojawiają się od wybuchów gazociągów Nord Stream 1 oraz 2 z września 2022 roku. W październiku po wysadzeniu Mostu Kerczeńskiego doszło do cyberataku na koleje w Niemczech. Potem doszło do blackoutu Bornholmu w Danii po odcięciu kabla energetycznego ze Szwecji. Następnie we Francji ktoś odciął naraz trzy kable internetowe łączące południe Francji i Włoch. Także w październiku 2022 roku Norwedzy poinformowali o zaskakującej aktywności dronów w pobliżu infrastruktury energetycznej zapewniającej Europie węglowodory spoza Rosji, w tym zaopatrującej Baltic Pipe.

Szpiegostwo i sabotaż mają być głównym zajęciem tajemniczej Jednostki 29155. – Ze wszystkich dostępnych źródeł wynika, że Jednostka 29155 istnieje co najmniej od 2009 roku. Składa się z małej liczby pracowników, prawdopodobnie około 200 ludzi, a także 20-40 oficerów operacyjnych – mówi Joseph Fitsanakis, profesor badań nad wywiadem i bezpieczeństwem Coastal Carolina University w rozmowie z Al-Jazeerą. Jednostka ma mieć przeszłość w czasach sowieckich, kiedy planowane były akcje sabotażu na dużą skalę na Zachodzie. Władimir Putin miał powrócić do takich metod.

Zachód odpowiedział wzmocnioną współpracą Unii Europejskiej i NATO w ramach ochrony infrastruktury strategicznej w energetyce oraz cyberprzestrzeni. Została podkreślona rola autostrad cyfrowych, bo według ministerstwa spraw zagranicznych Australii 95 procent ruchu internetowego odbywa się z pomocą niespełna 200 kabli światłowodowych. Tymczasem Szwecja zatrzymała 22 listopada parę Rosjan z Jednostki 29155, którzy mieli od lat przyglądać się infrastrukturze krytycznej. Ich adres zamieszkania w Moskwie miał według The Bellingcat służyć za przykrywkę wielu agentom wywiadu rosyjskiego, w tym mózgowi operacji zatrucia dysydenta Siergieja Skripala w Londynie, majora-generała Denisa Sergiejewa.

Al-Jazeera konstatuje, że po sabotażu Nord Stream 1 i 2 będzie dochodzić do kolejnych incydentów, które zagrożą bezpieczeństwu energetycznemu i informatycznemu Europy.

Warto dodać, że służby polskie zatrzymały nurków prowadzących niezidentyfikowaną aktywność w pobliżu strategicznej infrastruktury Polski w Gdańsku. Oficjalnie chodziło o grupę Hiszpanów, którzy tłumaczyli się, że szukali tam bursztynu. Służby przekonują, że charakter ich działalności był kryminalny.

Al-Jazeera/Wojciech Jakóbik

Jakóbik: Czy poszukiwacze bursztynu chcieli wysadzić Gdańsk?


Powiązane artykuły

Japońska flota może pochwalić się bronią, którą do tej pory widywaliśmy jedynie w filmach science-fiction,foto: x/ @HNlEHupY4Nr6hRM

Japonia testuje działa elektromagnetyczne. Broń jak z filmów

Japonia wyprzedziła resztę świata w pracach nad futurystycznym uzbrojeniem. Nowe zdjęcia opublikowane w mediach społecznościowych pokazują, że Marynarka Wojenna Japonii...

MON obiecuje: Umowa na 180 koreańskich czołgów do końca roku

Paweł Bejda, wiceminister obrony narodowej zadeklarował, że resort do końca roku sfinalizuje umowę na koreańskie czołgi K2. Dotyczy ona dostarczenia...

Macron rozmawiał telefonicznie z Putinem o Ukrainie i Iranie

Francuski prezydent odbył około dwugodzinną rozmowę z Władymirem Putinem. Poruszona została kwestia trwającej rosyjskiej inwazji na Ukrainę oraz irański program...

Udostępnij:

Facebook X X X