Czy energetyka stanie się priorytetem Inicjatywy Trójmorza? (RELACJA)

19 października 2020, 16:00 Energetyka

Prezydent Andrzej Duda i zastępca sekretarza energii USA Mark Menezes wypowiedzieli się na temat technologii 5G, gazu oraz węgla podczas Szczytu Państw Trójmorza 2020 w Tallinie.

Fot. Mariusz Marszałkowski

Prezydent Duda a Trójmorze

Zdaniem prezydenta Andrzej Dudy, energia nie jest jedynym powodem powołania Inicjatywy Trójmorza. – Są jeszcze kwestie transportu, wspólnych wartości i historii. To wszystko było początkiem współpracy w ramach Inicjatywy Trójmorza. Zdecydowaliśmy się współpracować, aby móc rozwijać się szybciej w celu nadgonienia m.in Europy Zachodniej – powiedział.

Duda o 5G i roli Chin

Andrzej Duda przyznał, że Polska ma swoje stanowisko w stosunku do 5G. – Mamy bardzo trudną przygodę z Huwaei, aresztowaliśmy dwóch ludzi podejrzanych o szpiegowanie. Powinniśmy zapewnić zabezpieczenie technologii 5G, patrzeć na naszą bliskość kulturową w sprawie rozwoju współpracy przy 5G. Mówimy o transatlantyckich powiązaniach, to właśnie jest jeden z tych elementów tej współpracy, na której powinniśmy się skupić – zaznaczył.

USA i niezależność Europy

Zastępca sekretarza energii USA Mark Menezes przyznał, że administracja Trumpa jest zdecydowana wzmacniać niezależność Europy od gazu rosyjskiego. – Gaz będzie ważnym elementem w kontekście odchodzenia Europy Środkowej od węgla. USA, które stało się liderem w eksporcie LNG, daje gwarancję zapewnienia dostaw gazu dla swoich klientów europejskich. Aby tego dokonać potrzebujemy jednak infrastruktury. Ona daje możliwość wyboru dostaw gazu i niezależność od Rosji. To wpłynie nie tylko na bezpieczeństwo, ale także na konkurencję i lepsza cenę gazu dla klientów w Europie. Dlatego ważne jest dla nas zaangażowanie w Inicjatywie Trójmorza, której jednym z celów jest rozwój połączeń energetycznych w Europie Środkowej. Dlatego zaangażowaliśmy się m.in w finansowanie tych projektów po to, aby zapewnić tej części Europy, która posiada w większości jedynie połączenia z Rosji, możliwość wyboru pochodzenia gazu. Stany Zjednoczone są dumne z możliwości brania udziału w wyrównywaniu różnic pomiędzy gospodarkami Europy Zachodniej i Środkowej. – powiedział Menezes.

Opracował Mariusz Marszałkowski

Komisja Kongresu USA wyraża poparcie dla Inicjatywy Trójmorza