Instrat: ceny węgla rosną przez drogie kontrakty spółek

19 października 2022, 11:30 Alert

Think tank Instrat podaje na Twitterze szczegółowe dane dotyczące polskiego sektora węglowego. Wynika z nich m. in., że gwałtowny wzrost cen surowca wynika z renegocjacji kontraktów na dostawy węgla przez spółki węglowe.

Przegląd węglowy Instrat. Źródło: Twitter
Przegląd węglowy Instrat. Źródło: Twitter

Przegląd węglowy Instrat

Według danych Instrat, miesięczny miks energetyczny Polski w sierpniu 2022 roku przedstawiał się następująco: głównym źródłem energii był węgiel kamienny, który odpowiadał za 46 procent wytwarzania energii, na drugim miejscu był węgiel brunatny z wynikiem 30 procent. – 76 procent energii elektrycznej wyprodukowano z węgla – to o 5 pkt. procentowych większy udział niż w lipcu – podaje think tank. OZE stanowiły w sumie 15 procent, z czego fotowoltaika 8 procent, wiatr 6 procent i 1 procent elektrownie wodne. Gaz i biomasa odpowiadały odpowiednio za 5 i 4 procent wytwarzania energii w sierpniu. W sumie wytworzone zostało 14,15 TWh energii.

Instrat podaje dalej, że w porównaniu z poprzednim miesiącem wydobycie polskiego węgla kamiennego spadło o 4 procent, a sprzedaż o 7 procent. Z miesiąca na miesiąc w sektorze górnictwa kamiennego ubyło tylko 5 miejsc pracy. – To jeden z najmniejszych zanotowanych miesięcznych ubytków wśród dostępnych statystyk (od 2007 roku) – zauważa think tank. Analitycy podają ponadto, że suma zapasów węgla kamiennego w Polsce na sierpień wynosiła 6,16 mln ton. – Zapasy górnictwa przy kopalniach spadły o 13 procent z miesiąca na miesiąc i były najniższe wśród dostępnych statystyk (od 2007 roku) – czytamy.

Think tank informuje również o gwałtownym wzroście cen węgla dla energetyki, który w porównaniu z lipcem podrożał o 86 procent na skutek renegocjacji kontraktów na dostawy węgla przez spółki węglowe. Również ceny polskiego węgla kamiennego dla ciepłownictwa PSCMI2 w sierpniu wzrosły aż o 194 procent w porównaniu z lipcem na skutek renegocjacji kontraktów na dostawy węgla przez spółki węglowe.

Instrat/Twitter/Michał Perzyński

Salamądry: Porównywanie cen węgla na składach do indeksów światowych to demagogia (ROZMOWA)