Z analiz Instytutu Jagiellońskiego (IJ) wynika, że produkcja energii elektrycznej z OZE, a konkretnie z farm wiatrowych, przyczynia się do spadku jej ceny. Energia pozyskiwana w ten sposób może być tańsza nawet o pięć razy. Trzeciego października ceny energii w Polsce wyniosły 503 zł/MWh, co jest obecnie jedną z najniższych wartości w Europie. Według ekspertów IJ jest to spowodowane zwiększoną wietrznością.
Tania energia pochodząca z OZE przyczynia się do spadku jej ogólneych cen na rynku
Energia pozyskiwana z odnawialnych źródeł energii (OZE) jest jedną z najtańszych w produkcji. Wzrost udziału OZE na krajowych rynkach energii przyczynia się do zmniejszenia jej kosztów. Oczywiście pod warunkiem, że pracują niezawodnie, co uzależnione jest od warunków atmosferycznych. Średnie hurtowe ceny energii elektrycznej w Polsce trzeciego października wyniosły 503 zł/MWh i były jednymi z najniższych w Europie. Wpływ na to miał przede wszystkim silny wiatr, który umożliwił wydajną pracę lądowych farm wiatrowych. Ostatni raz warunki meteorologiczne pozwoliły na taką generację na początku kwietnia – podał Instytut Jagielloński.
– Energia elektryczna produkowana w instalacjach OZE takich, jak elektrownie wiatrowe jest dziś od trzech do pięciu razy tańsza niż w przypadku produkcji energii w konwencjonalnych elektrowniach wykorzystujących węgiel czy gaz. To w tym momencie najlepsze lekarstwo na wysokie rachunki za prąd. Niestety sektor odnawialnych źródeł w Polsce nie wykorzystuje swojego potencjału. Wszystko w rękach Sejmu – na uchwalenie czeka projekt, który uwolni na nowo rozwój najtańszej, zielonej technologii, która dodatkowo sprawi, że Polska będzie niezależna energetycznie i bezpieczna – powiedział prezes Instytutu Jagiellońskiego Marcin Roszkowski, cytowany przez ISBNews.
Analiza Instytutu Jagiellońskiego z 20 maja 2022 roku pokazuje, że produkcja energii elektrycznej z lądowych farm wiatrowych wyraźnie przyczynia się do obniżenia średnich cen energii hurtowych elektrycznej w Polsce. Dane za okres między styczniem 2020 roku a marcem 2022 roku pokazują, że wyższy udział produkcji z lądowych farm wiatrowych w pokryciu krajowego zapotrzebowania na energię elektryczną przełożył się na spadki jej cen na rynku spot.
Rozwój energetyki wiatrowej w Polsce będzie korzystny dla przemysłu
Ponadto rozwój lądowej i morskiej energetyki wiatrowej, jeżeli będzie realizowany w sposób sprzyjający udziałowi krajowych przedsiębiorstw, będzie miał pozytywny wpływ na miejsca pracy i rozwój przemysłu.
– Rozwój lądowych farm wiatrowych w Polsce ma olbrzymi wpływ na PKB, rynek pracy i sytuację zakładów produkcyjnych. Realizacja tego typu projektów zwiększy aktywność polskich firm działających w łańcuchu dostaw. Szacuje się, że może też przyczynić się do powstania od 51 do 97 tysięcy nowych miejsc pracy – podaje IJ w swoim najnowszym raporcie.
– Rozwój morskiej energetyki wiatrowej w Polsce może wpłynąć na transformację i odbudowę przemysłu stoczniowego i stalowego oraz stać się jednym z motorów rozwoju gospodarczego po roku 2021, gdy napłyną do Polski środki z obecnej perspektywy finansowej Unii Europejskiej oraz Krajowego Planu Odbudowy – informują eksperci w raporcie.
Instytut Jagielloński/ISBNews/Szymon Borowski
Plan RePowerEU może nie wypalić. Realia rozwoju OZE w Europie są trudne