AlertCyberprzestrzeńInfrastrukturaŚrodowisko

Saksonia-Anhalt chce pomóc Intelowi postawić fabrykę w Magdeburgu

technologiczny gigant ma w planach grupowe zwolnienia pracowników z Centrum w Gdańsku

Technologiczny gigant ma w planach grupowe zwolnienia pracowników z Centrum w Gdańskuą /  Źródło: flickr

Intel planował budowę fabryki półprzewodników w Niemczech, ale projekt został wstrzymany. Szef kraju związkowego Saksonia-Anhalt twierdzi, że Niemcy powinni wesprzeć amerykańską firmę.

Sven Schulze, minister gospodarki, turystyki, rolnictwa i leśnictwa kraju związkowego Saksonia-Anhalt uważa, że Niemcy powinny złożyć Intelowi ofertę rzędu 10 centów za kWh. Saksonia-Anhalt jest skłonna w tym celu zrealizować nowy projekt farm wiatrowych.

Woda to kolejny temat związany z fabryką Intela w Magdeburgu – Dla pierwszych dwóch fabryk wystarczy wody i nie będziemy musieli pobierać wody z Łaby. W przypadku trzeciej fabryki będziemy musieli korzystać z rzeki. Właśnie szukamy odpowiednich rozwiązań z lokalnymi zakładami wodnymi – powiedział Schulze w rozmowie z tygodnikiem WirtschaftsWoche.

Minister ma nadzieję, że po ustaleniu europejskiego programu wsparcia Chips-Act tego lata Intel uzyska dopłaty, których oczekuje, i budowa fabryk amerykańskiego giganta technologicznego ruszy na dobre.

Amerykański koncern Intel miał zacząć budowę fabryki półprzewodników w niemieckim Magdeburgu w 2023 roku. Inwestycja o wysokości 17 miliardów euro została jednak wstrzymana przez Amerykanów. Jako powód zostały wymienione konieczność dopłaty do inwestycji 10 miliardów z niemieckiego budżetu oraz gwarancje taniej energii.

WirtschaftsWoche/MDR/Aleksandra Fedorska

Tajwan mówi USA, że boi się o demokrację i prosi o wsparcie


Powiązane artykuły

Ulewy i tornada w USA odcięły mieszkańców od energii

W sobotę i niedzielę stan Minnesota doświadczył ulew, które stworzyły ryzyko powodzi. Dodatkowo zarejestrowano tornada, które pozbawiły prawie 50 tysięcy...

Unia, inspirowana przez Włochy, pomoże rozwinąć afrykańską energetykę

Pogarszająca się sytuacja geopolityczna stawia przed ubogą w surowce Europą problem znalezienia nowych źródeł zaopatrzenia. Włochy od ponad pół wieku...

Ustawa wiatrakowa trafiła do Senatu. Ma kolejne niekorzystne poprawki

Sejm głosami posłów koalicji 15 października przyjął przepisy wprowadzające specjalne fundusze partypacyjne, z których właściciele domów i lokali mieszkalnych zlokalizowanych...

Udostępnij:

Facebook X X X