Inwazja na Ukrainę winduje konsumpcję paliw w Rosji

24 maja 2022, 16:15 Alert

Rosyjska inwazja na Ukrainie spowodowała wzrost konsumpcji na paliwa w Rosji. Szacuje się, że obecne działania zbrojne odpowiadają za sześć procent rosyjskiej produkcji paliw.

fot. twitter.com/esrakstu

Oficjalne dane rosyjskiego ministerstwa energetyki pokazują, że krajowa produkcja oleju napędowego zaczęła rosnąć w grudniu, a konsumpcja zaczęła rosnąć od lutego, co zbiega się z nakazem inwazji na Ukrainę. Według szacunków S&P Global Commodity Insights kampania może pochłaniać prawie 6 procent całkowitej produkcji rafinacji oleju napędowego w Rosji.

Według wyliczeń George Voloshin z Aperio Intelligence, armia Rosyjska konsumuje ponad 15 mln litrów paliw dziennie, z czego około jedną czwartą stanowią paliwa lotnicze.

– Konsumpcja paliw przez rosyjskie wojsko podtrzymuje rosyjski popyt na olej napędowy i benzynę w drugim kwartale 2022 roku, który może w rezultacie zbliżyć się do poziomu z drugiego kwartału 2019 roku, a więc sprzed pandemii. – powiedziała Rebeka Foley, analityczka rynku ropy naftowej w Europie w S&P Global Commodity Insights.

Rosja napadła na Ukrainę 24 lutego.

S&P Global Insight/Mariusz Marszałkowski