Inwestorzy zagraniczni zainteresowani rozwojem morskich farm wiatrowych w Polsce

27 lipca 2018, 07:45 Alert
energetyka wiatrak oze morskie farmy wiatrowe offshore

Jak przekonuje cytowany przez Rzeczpospolitą Maciej Stryjecki, prezes Fundacji na rzecz Energetyki Zrównoważonej (FNEZ), inwestorzy planują budowę ok. 12 GW w perspektywie 2035- 2040 r., a wśród zainteresowanych firm są m.in. Innogy, Dong, Iberdrola, Vattenfall czy EDPR.

Wg szacunków Stryjeckiego, pierwsze projekty w polskiej strefie morza mogłyby się pojawić w okolicach 2025 r., a wśród nich mają szansę znaleźć się projekty Polenergii, PGE, Baltic Trade and Invest i Orlenu o łącznej mocy 3,5-4 GW – informuje dziennik.

Zdaniem prezesa FNEZ pierwsze projekty będą musiały samodzielnie zadbać o przyłącze do wskazanego przez PSE punktu na lądzie, ponieważ w tak krótkim czasie nie ma szans na powstanie sieci morskiej, jednak takie inwestycje możliwe są jego zdaniem w dłużej perspektywie – czytamy w gazecie.

– Z ekonomicznego i politycznego punktu widzenia byłoby sensownie, gdyby rozwój kolejnych projektów był skorelowany z rozwojem sieci morskiej, z punktami ich przyłączenia na morzu. Taka sieć, wyprowadzająca prąd z turbin na Bałtyku, mogłaby jednocześnie łączyć Polskę z innymi krajami, np. Szwecją czy Litwą, wpisując się w europejską politykę integracji bałtyckich rynków energii – twierdzi cytowany przez „Rz” Stryjecki.

Rzeczpospolita/CIRE.PL