Kolejny etap inwestycji PERN w Boronowie został zakończony

7 lipca 2020, 08:45 Alert
pern
fot. BiznesAlert.pl

PERN poinformował, że montaż dachu zbiornika oleju napędowego w Boronowie został zakończony. Inwestycja zapewnia dodatkowe 10 tys. m sześc. pojemności magazynowania. Operacja dopełniła drugi etap rozbudowy baz paliw w ramach programu Megainwestycje PERN.

Duże wyzwanie i wpływ pogody

PERN zaznacza, że montaż dachu zbiornika często jest największym wyzwaniem w czasie budowy, ponieważ to bardzo trudna i precyzyjna operacja, którą może uniemożliwić nawet minimalna zmiana pogody. Konstrukcję dachu, w tym przypadku o średnicy 34,5 m i ważącą 110 ton, przygotowuje się na placu obok zbiornika, a następnie montuje na zbiorniku. Do wykonania tego zadania wykorzystano żurawia gąsienicowego o udźwigu 450 ton, który podniósł dach na wysokość około 20 m i przeniósł go na zbiornik. Choć sama operacja trwała kilkadziesiąt minut, to przygotowania do niej – kilkanaście godzin. Teraz dach zostanie przyspawany do płaszcza zbiornika.

– Projekt planujemy zakończyć jeszcze w grudniu tego roku – powiedział Tadeusz Zwierzyński, wiceprezes zarządu PERN.

Nowe pojemności nie tylko w Boronowie

W ramach drugiego etapu rozbudowy pojemności magazynowych PERN buduje nowe zbiorniki również w Dębogórzu, Emilianowie, Rejowcu i Małaszewiczach, a na początku czerwca został oddany zbiornik w Koluszkach. Łącznie da to 222 tys. m sześc. dodatkowej pojemności.

Spółka informuje, że obecnie trwają również przygotowania do trzeciego etapu rozbudowy. Stopień jego realizacji będzie zależny od sytuacji rynkowej, konsumpcji paliw i zapotrzebowania na magazynowanie oraz obrót paliwami.

PERN/Jędrzej Stachura

PERN usuwa skutki próby kradzieży ropy z rurociągu