PERN usuwa skutki próby kradzieży ropy z rurociągu

30 czerwca 2020, 11:00 Alert
PERN fot. Bartłomiej Sawicki/BiznesAlert
PERN fot. Bartłomiej Sawicki/BiznesAlert

W weekend w miejscowości Rogów Górka na tamtejszym zbiorniku wodnym pojawił się ślad substancji ropopochodnej. Przyczyną wycieku była próba kradzieży paliwa z rurociągu należącego do PERN. 

Wyciek przez kradzież

Na miejscu natychmiast pojawiły się służby PERN łącznie z zakładową strażą pożarną spółki, które we współpracy z Państwową Strażą Pożarną przystąpiły do usuwania skutków.

Dystrybucja produktu poprzez rurociąg została natychmiast wstrzymana, a po jego naprawie przesył paliwa został wznowiony. W tym momencie trwa akcja, której celem jest jak najszybsze usunięcie produktu z wody i zminimalizowanie skutków środowiskowych. Podmokły i trudno dostępny obszar utrudnia prowadzenie działań.

PERN monitoruje teren za pomocą posiadanych przez siebie dronów, aby zidentyfikować wszystkie zanieczyszczone miejsca. Prace na akwenie wodnym prowadzone są z wykorzystaniem łodzi i pontonów, operujących zaporami pływającymi i sorpcyjnymi, aby maksymalnie ograniczyć rozprzestrzenianie się produktu i jak najszybciej zebrać go z powierzchni wody. Spółka w trybie pilnym przystępuje także do rekultywacji terenu wokół akwenu. Chodzi o zebranie pozostałości produktu, jak i zanieczyszczonego gruntu.

PERN

Rosyjskie koncerny naftowe łączą siły w poszukiwaniu ropy