Inwestycje w OZE w USA rosną wbrew polityce Trumpa

20 stycznia 2020, 06:30 Alert

Prezydent USA Donald Trump nie ukrywa, że nie jest zwolennikiem OZE i w USA na wsparcie mogą liczyć tylko jednostki zaliczane do energetyki konwencjonalnej. Według najnowszego raportu BNEF, inwestycje w OZE osiągnęły kolejny rekord.

fot. Pixabay

Główną przyczyną większych inwestycji w OZE jest spadek kosztów energii odnawialnej oraz pośpiech inwestorów. Ma to związek z możliwością skorzystania z ulg podatkowych, które mają być stopniowo zmniejszane. W 2019 roku inwestycje wzrosły do rekordowego poziomu 55 miliardów dolarów. Największy skok inwestycyjny został odnotowany w sektorze morskiej energetyki wiatrowej. Gwałtowny wzrost inwestycji nastąpił w 2019 roku, do poziomu 29,9 miliardów dolarów. Jest to nowy rekord, 19 procent wyższy niż w 2018 roku. – Warto zauważyć, że w trzecim roku prezydentury Trumpa, który raczej nie wspierał odnawialnych źródeł energii, amerykańskie inwestycje w dziedzinie czystej energii ustanowiły nowy, milowy rekord w skali kraju – powiedział Ethan Zindler, szef BNEF na Amerykę.

USA od wielu lat wspierały inwestycje OZE poprzez m.in. ulgi podatkowe, które sukcesywnie – zgodnie z polityką Donalda Trumpa – były ograniczane od 2017 roku. BNEF wskazuje, że obecnie ulga wynosi około 1,5 centa na 1 kWh wyprodukowanej energii elektrycznej. Ulgi mają zostać całkowicie wycofane w 2021 roku.

W skali światowej inwestycje w OZE wzrosły w 2019 roku o 1 procent, osiągając poziom 282,2 miliardów dolarów. W 2018 roku zostało odnotowane 280,2 miliardów dolarów. Warto tu dodać, że został zaobserwowany spadek inwestycji w OZE w Chinach, które są uznawane za globalnego lidera „zielonej energetyki”. – Deweloperzy wiatrowi w Chinach zaproponowali 15 projektów, których celem jest pokonanie planowanego wygaśnięcia taryfy gwarantowanej w tym kraju. Oczekujemy, że globalny rozwój sektora utrzyma się w 2020 roku, ze szczególnym naciskiem na projekty w skali gigawatów na obszarze brytyjskiego Morza Północnego i pierwsze komercyjne instalacje wschodniego wybrzeża USA – powiedział Tom Harries, szef działu energetyki wiatrowej w Chinach.

Źródło: BNEF

Europa wyprzedziła USA w 2019 roku, inwestując 54,3 mld USD w energię odnawialną, ale stanowi to jednak spadek o siedem procent w porównaniu do 2018 roku. Hiszpania przewodziła z 8,4 miliardami dolarów inwestycji, co oznacza wzrost o 25 procent w stosunku do 2018 roku i najwyższą roczną wartość dla tego kraju od 2011 roku.

BNEF/Patrycja Rapacka