Prawie 9 mld zł na inwestycje w transporcie. 14 nowych projektów

3 października 2017, 13:00 Drogi

Podpisujemy kolejne umowy, dajemy kolejny silny impuls dla naszej gospodarki, tym samym realizuje strategię na rzecz odpowiedzialnego rozwoju – powiedział we wtorek wiceminister rozwoju Jerzy Kwieciński podczas uroczystego podpisania umów na realizację 14 nowych inwestycji w transporcie. Ich łączna wartość to 8,8 mld zł.

Ministerstwo Rozwoju
fot. Ministerstwo Rozwoju

Dzięki tym funduszom rozwijana będzie infrastruktura drogowa, kolejowa i tramwajowa. Jak powiedział Przemysław Gorgol z Centrum Unijnych Projektów Transportowych, „przekraczamy próg 50 proc. alokacji środków na projekty”.

Kwieciński zwrócił uwagę, że wśród inwestycji są też inwestycje w Warszawie. Wśród najważniejszych jest budowa drugiej linii metra. W innych miastach pieniądze zostaną przeznaczone na rozwój niskoemisyjnego transportu (z tych środków skorzysta między innymi Jaworzno i sfinansuje zakup elektrycznych autobusów oraz infrastruktury do ich ładownia). Dodatkowo z funduszu zakupione zostanie wyposażenie dla straży pożarnej.

– Cieszę się, że nasze inwestycje nabrały tak dużego tempa – powiedział Kwieciński. Zwrócił uwagę, że CUPT było bardzo zaangażowane w cały proces pozyskiwania środków. – Te projekty to wysiłek nas wszystkich dla dobra naszego kraj – zakończył wiceminister.

14 projektów

W trakcie spotkania Witold Słowik, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju, wspomniał, że w ostatnim czasie podpisano umowy opiewające na kwotę ponad 20 mld zł. Z 14 projektów, które zyskały finansowanie 3 października 2017, szczególnie ważne według niego są trzy: druga linia stołecznego metra (centralny odcinek był na liście projektów indykatywnych – dzięki czemu mógł być realizowany), tramwaj do Wilanowa (ponad 20 km) oraz budowa tunelu kolejowego w Łodzi (dzięki temu dworzec Łódź fabryczna połączony zostanie z liniami kolejowymi).

Adam Adamski, dyrektor PKP PLK zauważył, że jego spółka jest ważnym beneficjentem tych projektów. 1,7 mld zł ze środków europejskich zostanie w najbliższym czasie przekazane na prace modernizacyjne przy łódzkim węźle kolejowym. – Koncentrujemy się także na problemach polski powiatowej. Taka modelowa inwestycja to połączenie Legnica-Rudna Gwizdanów, które było odkładane od dziesięcioleci. Dla mieszkańców kolej była niedostępna – mówił. Dodał także, że gros inwestycji jest związanych z alternatywnymi napędami w transporcie.  Jak powiedział Adamski, to tramwaje zmieniają rzeczywistość w miastach.

Praca na lata

Adamski dodał, że PKP PLK wypracowało 16 mld zł na przedsięwzięcia kolejowe. – Mamy zaplanowane kolejne zadania. Ten rok jest wyjątkowy pod względem kontraktowanych środków w zakresie modernizacji linii kolejowych. Wbrew zapowiedziom nie ma kumulacji inwestycji w krótkim czasie. Wartością dodaną jest zagwarantowanie polskim przedsiębiorcom umów na lata na realizację inwestycjo. Życzę sobie, żeby inwestycje były zrealizowane w terminie – zakończył Adamski.

W konferencji wziął udział także Jarosław Zieliński, wiceszef MSWiA. – Towarzyszą nam dziś satysfakcja, radość i nadzieja. Te wszystkie inwestycje dadzą nam możliwość bezpieczniejszego i łatwiejszego poruszania się – stwierdził. – Straż pożarna zyskuje projekt o wartości 200 mln zł, zostanie on dodany do działających już projektów – dodał.

Zieliński mówił o projektach dotyczących ruchu drogowego i bezpieczeństwa na drogach. Przypomniał, że przy wypadkach komunikacyjnych na miejscu jest także straż. – Będziemy mogli czuć się bezpieczniej na drogach, jest już więcej działających prewencyjnie patroli. Na dobę powinno być nie mniej niż 4 tys. policjantów na drogach i to nam się udaje osiągnąć. Komendantowi gratuluję świetnego przygotowania projektu. Straż pożarna jest bardzo skuteczna – powiedział. Dodał, że 28 proc. działalności straży pożarnej jest związana z pożarami. – Pozostałe 72 proc. to inne działania ratownicze – powiedział Zieliński.