Iran notuje rekord naftowy omijając sankcje, ale nadchodzą nowe za Izrael

18 kwietnia 2024, 06:30 Alert

Zachód rozważa wprowadzenie nowych sankcji, które mogą uderzyć w rekordowy eksport ropy Iranu, który dotąd radził sobie z ich omijaniem.

Eksport ropy Iranu jest najwyższy od sześciu lat a Zachód rozważa sankcje za atak na Izrael. Według Vortexa, Teheran sprzedał średnio 1,56 mln baryłek dziennie w pierwszych trzech miesiącach 2024 roku, głównie do Chin. Te odbierają z Iranu około jednej dziesiątej importu.

Do tej pory administracja Joe Bidena przymykała oko na omijanie sankcji wprowadzonych w 2018 roku wobec Iranu za nieprawidłowości przy cywilnym programie jądrowym i podejrzenia o poszukiwanie sposobu na pozyskanie broni nuklearnej. Biden nie chciał podnosić presji cenowej na rynku paliw przed wyborami w listopadzie 2024 roku.

Jednakże atak Iranu na Izrael skłania Zachód do rozważenia nowych sankcji wobec Iranu. Financial Times ocenia, że Irańczycy będą mogli nadal do pewnego stopnia omijać obostrzenia przez współpracę z Chińczykami. Gazeta opisuje, jak zakłócają sygnał AIS pozwalający zlokalizować tankowiec i rozbudowują własną flotę widmo, czyli rozwiązane znane z Rosji służące fałszowaniu pochodzenia ropy.

Financial Times / Wojciech Jakóbik

Przybyszewski: Zemsta Iranu na Izraelu? Cisza przed burzą wzbudza grozę