Iran odkrył kolejne złoże ale sankcje USA mogą utrudnić wydobycie

7 lutego 2017, 10:15 Alert

Iran odkrył nowe złoże ropy naftowej o zasobności 15 mld baryłek, z czego 2 mld baryłek jest możliwe do wydobycia – poinformował dyrektor zarządzający National Iranian Oil Company Ali Kardor. Dodał, że dzięki odkryciu Teheran zwiększył zapasy gazu do 1,8 bln m3.

Stwierdził również, że do kwietnia jego kraj osiągnie wydobycie ropy na poziomie ok. 4 mln baryłek. Po zniesieniu sankcji nałożonych w styczniu 2016 roku, Iran wydobywa dziennie ok. 2 mln baryłek.

Eksploatacja nowo odkrytego złoża wymaga istotnych inwestycji oraz nowoczesnych technologii, których Teheran obecnie nie posiada. Istnieje szansa, że więcej zachodnich podmiotów posiadających taką technologię będzie zainteresowanych inwestycjami.

Sankcje USA

Sprawę komplikuje fakt, że w ubiegłym tygodniu administracja prezydenta USA Donalda Trumpa nałożyła kolejne sankcje na Iran. Dotyczą one osób fizycznych oraz osób powiązanych z irańską Gwardią Rewolucyjną a także z armią. Była to odpowiedź Waszyngtonu na przeprowadzenie przez Iran próby pocisku batalistycznego.

Sekretarz obrony USA James Mattis odrzucił groźbę gwałtownej eskalacji między Stanami a Iranem twierdząc, że Waszyngton nie zwiększy liczby swoich żołnierzy na Bliskim Wschodzie. Obawy o możliwy rozwój sytuacji powodują wzrost cen ropy.

Oilprice.com/Piotr Stępiński

Jakóbik: Powrót Iranu to szansa na surowce i kontrakty dla Polaków