Iran testuje na Białorusi model sprzedaży ropy pomimo sankcji USA

2 sierpnia 2018, 09:30 Alert
tankowiec ropa

Ambasador Iranu w Białorusi Muhammad Oweysi poinformował, że jego kraj podpisał umowę na dostawy ropy naftowej w zamian za sprzęt przemysłowy. Wymiana barterowa to jeden ze sposobów na utrzymanie dostaw pomimo spodziewanego powrotu sankcji USA na tego rodzaju transakcję w dolarach.

Barter zamiast dolarów

Strony nie ujawniły szczegółów umowy. Wiadomo jednak, że podobne rozmowy są prowadzone z Chińczykami. Fundacja Rewolucji Islamskiej ma działać na rzecz usunięcia barier eksportowych w celu umożliwienia jak największej sprzedaży ropy, stanowiącej istotne źródło przychodów do budżetu irańskiego. Z drugiej strony Fundacja może zainwestować w sektor energetyczny i paliwowy w krajach współpracujących z Iranem, w czym mogłyby pomóc chińskie instytucje finansowe.

Zysk dla Białorusi

To ciekawa perspektywa dla Białorusinów, których energetyka jest niedoinwestowana i potrzebuje modernizacji. Białoruś sprowadziła w przeszłości ropę z Iranu. Pod koniec 2017 roku zakupiła 600 tysięcy baryłek ropy irańskiej. Spółka Belneftechim ogłosiła w lutym 2018 roku, że zamierza dywersyfikować źródła dostaw ropy, z których najważniejszym pozostaje Federacja Rosyjska.

Sankcje amerykańskie obejmujące eksport ropy irańskiej mają wejść w życie w listopadzie 2018 roku.

Neftegaz/Mehr/Wojciech Jakóbik