Iran rozmawia z Gruzją o dostawach gazu ziemnego

4 stycznia 2016, 14:00 Alert

(RIA Novosti/Piotr Stępiński)

Teheran prowadzi z Tbilisi rozmowy o rozpoczęciu dostaw gazu ziemnego do Gruzji przez terytorium Armenii – poinformował kanał PressTV powołując się na przedstawiciela National Iranian Gas Company (NIGC) Aliego Remzę Kameliego.

– Zgodnie z umowami z Gruzją powinniśmy dostarczyć gaz na granicę z Armenią, a Gruzja otrzyma go na swojej granicy z tym krajem. Przy czym dla finalizacji transakcji plan eksportu gazu powinien być ekonomicznie opłacalny dla Gruzji – powiedział Kameli.

Według informacji PressTV wolumen dostaw powinien wynosić od 300 do 500 mln stóp sześciennych.

Kameli podkreślił również, że dostawy gazu ziemnego do Gruzji są przeznaczone dla wewnętrznych potrzeb Tbilisi, a nie dla dalszego transportu surowca do Unii Europejskiej.

Przedstawiciel spółki zwrócił także uwagę na to, że kwestia dostaw irańskiego gazu do Europy poprzez rurociągi nie jest przedmiotem rozmów, podczas gdy Unia Europejska jest nimi zainteresowana.

Iran posiada największe na świecie potwierdzone zasoby gazu ziemnego – 34 bln m3 (18 proc. potwierdzonych, światowych zasobów).

Jak informował 5 listopada BiznesAlert.pl, zdaniem gruzińskiego ministra energetyki oraz wicepremiera Kahki Kaładze, obecny stosunek do Iranu się zmienił i można swobodnie eksportować i importować zarówno energię elektryczną, jak i gaz ziemny dodając, że Iran jest bardzo interesującym dostawcą .

W tym kontekście warto wspomnieć, że Tbilisi prowadzi z Azerbejdżanem oraz Rosją rozmowy w sprawie dostaw gazu ziemnego.

Czytaj:

Gruzja nie zastąpi azerskiego gazu rosyjskim

Partia Saakaszwiliego potępia rozmowy Gruzji z Gazpromem

Rosja chce przy użyciu energetyki wypchnąć Europę z Kaukazu