Iran oczekuje, że Europejczycy pomogą mu eksportować ropę

1 sierpnia 2019, 06:30 Alert
tankowiec ropa

Irańczycy utrzymują, że kraje europejskie podpisane pod układem sa „zobligowane” do umożliwienia handlu ropą irańską na mocy jego zapisów.

Chodzi o Francję, Niemcy i Wielką Brytanię, które oprócz Chin, Rosji i USA podpisały się pod porozumieniem z 2015 roku. Teheran apeluje do europejskich sygnatariuszy o nieuleganie presji Amerykanów, którzy opuścili układ.

– Przedstawili swe zobowiązania i uwzględniają one sprzedaż ropy irańskiej, transport ropy irańskiej i przekazywanie zysków z irańskiej ropy – wyliczał minister spraw zagranicznych Iranu Mohammad Dżawad Zarif. – Jest jasne, że obecne napięcia i problemy to skutek amerykańskiego terroryzmu ekonomicznego i nieumiejętności Europy wywiązania się z jej zobowiązań, która oznacza podążanie za amerykańskim terroryzmem ekonomicznym.

Zarif wystąpił po spotkaniu uczestników porozumienia nuklearnego w Wiedniu. Iran zapowiedział, że redukuje realizację zobowiązań układu i zwiększa wzbogacenie uranu w jego instalacjach nuklearnych.

Tymczasem Wielka Brytania wyszła z inicjatywą konwojowania tankowców po tym, jak Iran zatrzymał jeden z jej statków przewożących ropę naftową w Cieśninie Ormuz. Francja i Niemcy zgłosiły zainteresowanie planem. W gronie zainteresowanych znalazła się także Polska.

The Straits Times/Wojciech Jakóbik