USA mogą nałożyć sankcje na firmy europejskie współpracujące z Iranem

14 maja 2018, 06:00 Alert

Doradca prezydenta ds. bezpieczeństwa narodowego John Bolton powiedział w niedzielę, że USA mogą nałożyć sankcje na kraje prowadzące interesy z Iranem; prezydent Donald Trump wycofał USA z układu nuklearnego z Teheranem i zapowiedział sankcje wobec Iranu.

Biały Dom. Fot. Wikimedia Commons
Biały Dom. Fot. Wikimedia Commons

Europa powinna iść śladem USA

W wywiadzie dla CNN Bolton powiedział, że jego zdaniem “Europejczycy zorientują się, że w ich interesie leży to, by iść za przykładem USA” i wycofać się z porozumienia z Iranem – podaje dziennik “The Hill”.

“Mogą próbować w nim pozostać, częściowo dlatego, że – jak sądzę – mimo konsekwentnej opozycji prezydenta Trumpa wobec tego układu wielu ludzi (…) uważało, że nigdy się z niego nie wycofamy” – podkreślił.

Dodał, że gdy inne kraje zrozumieją, że Stany Zjednoczone nie mają zamiaru honorować tego porozumienia, to również odstąpią od niego.

Sankcje wobec firm z Europy?

Pytany o to, czy USA rozważą nałożenie sankcji na firmy europejskie, które nadal będą respektować układ nuklearny z Teheranem, odparł, że “jest to możliwe”.

UWAGA: Polska Agencja Prasowa podała, że chodzi o kraje europejskie, tymczasem Bolton mówił o firmach.

“To zależy od tego, jak będą się zachowywać ich rządy” – dodał.

Trump ogłosił we wtorek, że USA “wprowadzą sankcje ekonomiczne (wobec Iranu) na najwyższym poziomie”. Zapowiedział, że amerykańskie restrykcje ekonomiczne mogą oprócz Teheranu objąć również inne kraje.

Europejscy przywódcy zabiegali w Waszyngtonie o zachowanie w mocy układu nuklearnego, a gdy Trump zapowiedział wycofanie USA, podjęli starania o to, by porozumienie obowiązywało Iran oraz inne kraje, poza Stanami Zjednoczonymi.

Zawarta w lipcu 2015 roku umowa między sześcioma mocarstwami (USA, Francja, Wielka Brytania, Chiny, Rosja i Niemcy) a Iranem miała na celu ograniczenie programu nuklearnego tego kraju w zamian za stopniowe znoszenie sankcji.

Polska Agencja Prasowa/BiznesAlert.pl