Iran: Wielka Brytania wkrótce może zwolnić tankowiec Grace 1

13 sierpnia 2019, 13:45 Alert

Władze Iranu poinformowały we wtorek, że Wielka Brytania może wkrótce zwolnić irański tankowiec Grace 1 po wymianie pewnych dokumentów, które pomogą uwolnić zajęty statek.

fot. Gazprom Nieft

Wielka Brytania zwolni irański tankowiec?

„Wielka Brytania jest zainteresowana zwolnieniem irańskiego tankowca Grace 1 (…) po wymianie pewnych dokumentów. Mamy nadzieję, że zwolnienie (statku) nastąpi wkrótce” – powiedział irańskiej agencji prasowej IRNA zastępca szefa irańskich portów i organizacji morskiej, Dżalil Eslami. „Statek został zatrzymany na podstawie fałszywych zarzutów (…), ale nie został jeszcze zwolniony” – dodał Eslami.

Na początku lipca w pobliżu Gibraltaru miejscowa policja i brytyjska piechota morska przejęły należący do Iranu tankowiec Grace 1 i doprowadziły go do tamtejszego portu. Decyzję o zatrzymaniu statku uzasadniono podejrzeniami, że może on brać udział w łamaniu sankcji UE nałożonych na Syrię.

Władze w Teheranie zażądały natychmiastowego uwolnienia swojej jednostki, zatrzymanej – jak przekonują – na wodach międzynarodowych. Dowódca irańskiej Gwardii Rewolucyjnej generał Mohsen Rezai groził, że jeśli Wielka Brytania nie zwolni irańskiego tankowca, obowiązkiem władz w Teheranie będzie zajęcie tankowca brytyjskiego.

I tak 19 lipca Gwardia Rewolucyjna przejęła pływający pod brytyjską banderą tankowiec Stena Impero w rejonie cieśniny Ormuz. Strona irańska twierdzi, że tankowiec zderzył się z łodzią rybacką i nie reagował na jej wezwania o pomoc.

Polska Agencja Prasowa

Najniebezpieczniejszy zawód świata? To bezsprzecznie sprzedawca irańskiej ropy