Iran wzywa OPEC do zmniejszenia wydobycia w przeddzień ważnego spotkania

20 października 2015, 07:08 Alert

(Bloomberg/RG.ru/Piotr Stępiński/Wojciech Jakóbik)

Irański minister ropy naftowej Bijan Nadmar Zanganeh wezwał państwa członkowskie OPEC do tego aby zapewniły wartość jednej baryłki ropy w przedziałach 70-80 dolarów, informuje agencja Bloomberg.

– Nikt nie jest zadowolony z niskich cen paliwa. Na swoim następnym, grudniowym posiedzeniu na szczeblu ministerialnym OPEC powinno przyjąć decyzję o zmniejszeniu wydobycia ropy – stwierdził irański minister. W przekonaniu Teheranu decyzja producentów tego kartelu naftowego o obniżeniu wydobycia przełoży się na podwyżkę cen ropy naftowej na rynkach. Przeciwnicy takiego rozwiązania, na czele z Arabią Saudyjską, twierdzą, że ze względu na rosnącą produkcję poza OPEC, wpływ kartelu na ceny jest coraz niższy i arbitralna decyzja o jej obniżeniu nie ma uzasadnienia. Wolą zatem rywalizować o rynek z wykorzystaniem niskiej ceny. Dlatego trwa wojna cenowa w OPEC.

W ocenie dyrektora zarządzającego państwową spółką National Iranian Oil Co. Roknoddina Javadi po upływie tygodnia od zniesienia sankcji w zamian za ograniczenie programu nuklearnego Iran dostarczy na rynek dziennie 500 tys. baryłek ropy. Po upływie pół roku wielkość tego wolumenu może osiągnąć poziom 1 mln baryłek dziennie.

Unia Europejska już przyjęła konieczne akty prawne dla zniesienia z Iranu ekonomicznych oraz finansowych sankcji. W poniedziałek w Wiedniu odbyło się pierwsze posiedzenie wspólnej komisji państw tzw. szóstki międzynarodowych mediatorów oraz Iranu mającej na celu monit realizacji porozumienia w sprawie irańskiego programu jądrowego.

Wiceminister spraw zagranicznych Iranu Abbas Araghchi wyraził nadzieję na implementację wspomnianego dokumentu do końca roku. Prezydent Stanów Zjednoczonych Barack Obama wydał polecenie, aby zdjąć z Teheranu sankcji dotyczących jego programu jądrowego. Oczekuje się, że ograniczenia zostaną zniesione po tym jak Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej potwierdzi wypełnienia przez Iran jego nuklearnych zobowiązań.

Według danych US Energy Information Administration, Iran posiada drugie co wielkości zasoby gazu ziemnego oraz czwarte pod względem potwierdzonych zasobów ropy na świecie.

21 października odbędzie się spotkanie OPEC z producentami spoza kartelu. Chociaż kraje organizacji liczą na koordynacje działań na rynku, szanse na to są według ekspertów niewielkie.