Irańska ropa dostaje zielone światło w Europie. Teheran wraca do SWIFT

4 stycznia 2016, 06:00 Alert

(IRNA/Piotr Stępiński/Wojciech Jakóbik)

Sankcje zakazujące Europejczykom zakupu irańskich produktów petrochemicznych przestały obowiązywać i po raz pierwszy od pięciu lat tamtejsze spółki poprzez zarejestrowany w Unii Europejskiej bank otrzymały pieniądze za swoje towary, poinformowała w sobotę (2.01) irańską agencja IRNA. Wcześniej handel ropą z Teheranem był możliwy tylko na zasadzie barteru, ponieważ sankcje europejskie wykluczały go z systemu SWIFT, organizującego międzynarodowe transakcje bankowe.

Szef Petrochemical Commercial Company Mehdi Sharifi Niknafs w rozmowie z agencją stwierdził, że było to możliwe dzięki podpisanej umowy z hiszpańskim bankiem.

Powiedział również, że po długich i czasochłonnych procedurach, które trwały ok. pięć lat pieniądze za sprzedaż irańskich produktów petrochemicznych zostały przelane na konto w europejskim państwie.

Zniesienie sankcji pozwoli Iranowi na zwiększenie poziomu eksportu ropy naftowej. 12 grudnia minister ropy Bijan Zangeneh powiedział, że naftowe sankcje ,,zostaną w pełni zniesione w przeciągu kliku dni”. Zwrócił także uwagę, że dzień po ich zniesieniu Teheran będzie w stanie zwiększyć swój eksport ropy o dodatkowe 500 tys. baryłek dziennie, a po pół roku o 1 mln baryłek dziennie.

Przed nałożeniem przez Stany Zjednoczone oraz Unię Europejską sankcji, Iran eksportował 2,3-2,5 mln baryłek ropy dziennie. W ich wyniku sprzedaż surowca została zredukowana o połowę. Zmniejszenie udziału Teheranu w rynku spowodowało, że Arabia Saudyjska, Rosja oraz Irak zwiększyły swój poziom wydobycia.