Irańska ropa zmierza do Gdańska

30 czerwca 2016, 16:45 Alert

(Reuters/Wojciech Jakóbik/Bartłomiej Sawicki)

Tankowiec. Fot. Wikimedia Commons
Tankowiec. Fot. Wikimedia Commons

Jak podaje agencja Reuters, do polskiego portu w Gdańsku zmierza tankowiec z irańską ropą na pokładzie. Będzie to pierwsza dostawa z tego kierunku na Bałtyku od czasu zniesienia zachodnich sankcji wobec Iranu.

Reuters nie ustalił kto ma być odbiorcą surowca. Może nim być PKN Orlen, Grupa Lotos lub rafineria Schwedt w Niemczech. Jak ustalił Reuters, tankowiec The Atlantas klasy VLCC (supertankowiec) opuścił terminal eksportowy na wyspie Kharg 27 czerwca. Załadowano na niego 2 mln baryłek ropy i zmierza on do Gdańska. Obiekt jest na tyle duży, że będzie potrzebna mniejsza jednostka, która odprowadzi ropę z tankowca do portu.

Iran byłby trzecim, po Rosji i Arabii Saudyjskiej, dostawcą, który wysłał ładunek do naftoportu w Gdańsku. Ze względu na rosnącą rywalizację między największymi graczami o rynek ropy w Polsce, Czechach i na Litwie, gdzie aktywa posiada PKN Orlen, klienci polscy są w komfortowej sytuacji. Polskie władze i PKN Orlen przyznały, że są w trakcie rozmów na temat dostaw irańskiej ropy.