Odkrywanie miast na nowo na IX Smart City Forum (RELACJA)

27 marca 2019, 11:00 Innowacje

Wdrażanie idei inteligentnych miast wymaga stałej komunikacji z mieszkańcami – podkreślali uczestnicy debaty ,,Odkryjmy miasta na nowo” odbywającej się na IX Smart City Forum. BiznesAlert.pl jest patronem medialnym wydarzenia.

IX Smart City Forum. Fot. BiznesAlert.pl
IX Smart City Forum. Fot. BiznesAlert.pl

Dialog z mieszkańcami to jeden z filarów wdrażania idei smart city. – Nie zapominajmy jak wielką wagę w smart city ma komunikacja z mieszkańcami. Ile kosztuje komunikat? Zero złotych. A jakie przynosi efekty? Nieocenione – mówił prezydent Legnicy Tadeusz Krzakowski.

Coraz częściej w kontakcie z obywatelami włodarze miast sięgają po media społecznościowe. Jednym z nich jest Facebook. Prezydent Świdnicy Beata Moskal-Słaniewska zdradziła, że na kontakt w tej formie poświęca dziennie około godziny. – To jest jeden z najlepszych sposobów na poznanie potrzeb mieszkańców – powiedziała.

Smart city nie można jednak wdrażać pospiesznie i na siłę. – W takiej sytuacji niekoniecznie mogą one prowadzić do celu. Trzeba to robić mądrze i w przemyślany sposób – apelował prezydent Nowej Soli Wadim Tyszkiewicz.

Prezydent Legnicy zaznaczył przeszkodę na drodze do wdrożenia idei smart city. – Brakuje smart w polityce. Konflikty na poziomie relacji partii politycznych zabijają wszelkie nowoczesne rozwiązania. Jestem przeciwny rozdawnictwu. To jest coś, co psuje samorządy i jest błędne z perspektywy długookresowej – stwierdził.

Czasami inteligentne rozwiązania to nie tylko nowoczesne technologie. – Smart City to także robienie czegoś z niczego. Nie możemy smart traktować wyłącznie w kontekście najnowocześniejszych technologii – zaznaczył prezydent Nowej Soli.