Izba Reprezentantów przegłosuje ustawę o rurociągu Keystone XL

14 listopada 2014, 11:06 Alert

(Reuters/FoxNews/Rigzone/Teresa Wójcik)

Keystone XL

Izba Reprezentantów Kongresu USA ma dziś głosować nad projektem ustawy zatwierdzającej realizację rurociągu Keystone XL.  Wobec większości, jaką mają w Izbie Republikanie niemal pewne jest, że ustawa zostanie uchwalona i otworzy drogę budowie tej wielkiej rury, która ma biec od stanu Alberta w Kanadzie na południe, do wybrzeża Zatoki Meksykańskiej w USA.

Senat tą sprawą ma zająć się w przyszłym tygodniu, prawdopodobnie we wtorek. Wynik głosowania w tej Izbie też jest przesądzony, gdyż i tu Republikanie mają większość, a podpis prezydenta powinien być tylko formalnością. Ale jeśli chodzi o podpis w sprawie Keystone  – jest to duża niewiadoma. Prezydent Barack Obama nie zapowiedział, czy podpisze tę ustawę. Przewodnicząca senackiego Komitetu ds. energetyki, demokratka Mary Landrieu z Luizjany powiedziała wczoraj, że Obama nie zobowiązał się, aby zatwierdzić Keystone. Rurociąg potrzebuje zgody prezydenta, ponieważ jest inwestycją międzynarodową, przebiega przez granicę z Kanadą.

Administracja Obamy przez sześć lat odwlekała decyzję w sprawie budowy Keystone XL. Wyżsi urzędnicy tej administracji traktowali sceptycznie projekt i radzili prezydentowi, aby go zawetował. Podobnego zdania były ugrupowania ekologiczne, ważna część elektoratu demokratów, którzy argumentowali, że nie wolno popierać produkcji ropy z kanadyjskich piasków bitumicznych, gdyż jest to szczególnie szkodliwe dla środowiska i zwiększa globalne zagrożenie zmianą klimatu. Zdecydowanymi zwolennikami Keystone XL są Republikanie oraz związki zawodowe – dawniej popierające demokratów – a nawet niektórzy demokraci. Argumentują, że ta wielka inwestycja przyniesie wiele tysięcy miejsc pracy oraz zwiększy niezależności energetycznej USA.